Köln’de İran’da süren direnişe destek mitingi: Sesimizi yükselteceğiz

  • 21:55 28 Ocak 2023
  • Dünya
HABER MERKEZİ – Jina Emînî’nin katledilmesi ile başlayan protesto eylemlerine destek amacıyla Köln’de miting ve yürüyüş düzenlendi. Mitingde yapılan konuşmalarda yükselen kadın devrimine dikkat çekilerek, direnişi ve kadınların sesini yükseltme çağrısı yapıldı. 
 
İran’ın başkenti Tahran’da Kürt kadın Jîna Emînî’nin İran rejiminin ahlak polisleri tarafından katledilmesi ile başlayan protesto eylemlerine destek amacıyla Almanya’nın Köln kentinde miting ve yürüyüş düzenlendi. Kurdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK), Rojhilat Özgür Kadınlar Topluluğu’nun (KJAR) yanı sıra Almanya ve Avrupa’nın farklı ülkelerinde faaliyet gösteren İranlı ve sol 15 kadın kurumu tarafından desteklenen ve yüzlerce Rojhilat ve İran'lı Kürt, Beluci, Lor, Fars, Arap, Azeri halklarına mensup kişilerin katıldığı miting, Köln-Neumark’ta gerçekleştirildi. "Jin, jiyan, azadî" sloganı ile yapılan eylemde Kürtçe, Farsça ve Almanca konuşmalar yapıldı ve şarkılar söylendi. 
 
‘Kadınlarla sesimizi yükselteceğiz’
 
"Bugün Helsinki, Oslo, Stockholm, Londra ve Köln'de merkezi eylemler yapıyoruz" diyen KJAR Avrupa Sorumlusu Meryem Fetî, "Bu eylemleri Rojhilat ve İran'da gelişen Jin Jiyan Azadî devrimini desteklemek için gerçekleştiriyoruz. İslam Cumhuriyeti'nin kadına, ezilen halklara ve farklı inançlara karşı olan politikalarını protesto etmek için bu eylemleri düzenledik. Kurdistan'ı, Belucistan'ı, zindanlardaki siyasi tutsakları, üniversitelerde ve sokakta direnenleri, baskı altındaki feministleri desteklemek için buradayız. Nerede olduğumuz önemli değildir. Nerede olursak olalım bu rejime karşı gençler ve kadınlarla birlikte ayakta olacağız, sesimizi yükselteceğiz ve çalışacağız” dedi. 
 
İran'da yaşayan Afgan kadınlar adına da konuşma yapılarak, "İran'daki Afgan kadınların İranlı bir erkekle evlenmesi yasaktır. Evlenseler bile nikahları resmi sayılmıyor. Çocuk doğduğunda bir doğum kaydına sahip olamıyor. Kimliksiz kalıyor. Afgan'lı kadınlar İran'da okula gidemiyor. Okuma hakları yoktur” ifadelerine yer verildi. 
 
‘Egemenlerin sömürüsüne karşıyız’
 
Mitingde Alman solu adına Die Interventionistische Linke (IL – Müdehaleci Sol) temsilcisi de bir konuşma yaparak şunları söyledi: “Alman iktidarının tavırları kapitalin insan hayatından daha değerli olduğunu gösteriyor. Çünkü, devrimci örgütleri terör listesinde tutuyor. Biz hep beraber kapitalist sisteme, ataerkilliğe, faşizme, ırkçılığa ve egemen sınıfların baskı ve sömürüsüne karşıyız. Bizim mücadelelerimiz enternasyonal olarak birbirine bağlıdır. İran'da bir feminist devrimden bahsediyoruz. Bu nedenle biz feministlerin de enternasyonal olarak birbirimizle bağlantı kurmamız gerekiyor."
 
Köln Neumarkt'da mitingle başlayan eylem, daha sonra yürüyüşle devam etti. Köln'ün merkezi sokak ve caddelerinde yapılan yürüyüşte sık sık sloganlar atılarak İran ve kadın direnişine dikkat çekildi.