Barış aktivisti Vivian Silver’ın katledildiği doğrulandı

  • 15:26 15 Kasım 2023
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - Hamas tarafından esir alınanlar arasında olduğu düşünülen barış aktivisti Vivian Silver’ın katledildiği doğrulandı. Vivian, Hamas'ın 7 Ekim’de saldırdığı Be'eri kibutzunda yaşıyordu.
 
Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları ve Filistinli diğer gruplar tarafından 7 Ekim'de esir alınanlar arasında olduğuna inanılan barış aktivisti Vivian Silver'ın ilk saldırı sırasında katledildiği ortaya çıktı.
 
‘Kalplerimiz paramparça oldu’
 
Global Affairs Canada tarafından yapılan açıklamada, "Kanada hükümeti, Kanada-İsrail vatandaşı Vivian Silver'ın hayatını kaybettiğini derin bir üzüntüyle öğrenmiştir" ifadeleri yer aldı. İsrail'in Toronto Başkonsolosu Idit Shamir, Vivian’ın ölüm haberini dijital medya hesabından yaptığı paylaşımda doğruladı. Idit, "trajik" olarak nitelendirdiği olayı, "Kalplerimiz ailesi ve arkadaşlarıyla birlikte" dedi.
 
Vivian’ın çalıştığı Women Wage Peace (WWP) adlı kadın hakları platformu da dijital medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Kalplerimiz paramparça oldu" ifadesini kullandı. 
 
WWP’nin öncüleri arasında yer alıyordu
 
Kanada’nın Winnipeg kentinde doğan Vivian Silver, 1970’lerde taşındığı İsrail’de uzun süredir insan hakları savunuculuğu yapıyordu. Kanada-İsrail vatandaşı olan 74 yaşındaki Vivian, İsrail ile Gazze Şeridi arasındaki sınıra yakın Be'eri kibutzunda yaşıyordu. İsrail'in en büyük insan hakları örgütü B'Tselem'in eski yönetim kurulu üyesi olan Vivian, son zamanlarda kadınlara odaklanan işgal karşıtı bir grup olan Women Wage Peace'in öncüleri arasındaydı. Vivian, Batı Şeria'daki Ürdün Nehri kıyısında 2017’de barış için düzenlediği yürüyüşte İsrail'in Gazze'de Filistinli sivilleri katlettiği saldırıyı kınamıştı.