108 medya çalışanı savaşta hayatını kaybetti

  • 16:44 7 Temmuz 2024
  • Dünya
 
 
HABER MERKEZİ - Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), İsrail- Filistin savaşının başladığı 7 Ekim 2023’ten bu yana en az 108 gazeteci ve medya çalışanının hayatını kaybettiğini açıkladı.
 
CPJ (Committee to Protect Journalists), 7 Ekim 2023 tarihinde başlayan İsrail-Gazze savaşında şu ana kadar 108 gazeteci ve medya çalışanının öldüğünü bildiren bir inceleme raporu yayınladı. CPJ’nin raporunda 7 Ekim’den bu yana öldürülen 39 binden fazla kişi arasında en az 108 gazeteci ve medya çalışanının da bulunduğunu ortaya koydu.
 
Gazze’deki gazeteciler, İsrail kara saldırısı?sırasında çatışmayı haber yapmaya çalışırken özellikle İsrail’in hava saldırıları sonucu hayatını kaybediyor.
 
‘Gerçeğin parçalarını kaybediyoruz’
 
CPJ Program Direktörü Carlos Martinez de la Serna, “Gazze’deki savaş başladığından beri gazeteciler, habercilikleri için en yüksek bedeli, hayatları ile ödüyorlar. Koruma, ekipman, uluslararası varlık, iletişim veya yiyecek ve su olmadan dünyaya gerçeği anlatmak için hala hayati önem taşıyan işlerini yapıyorlar. Her gazeteci öldürüldüğünde, yaralandığında, tutuklandığında veya sürgüne gitmeye zorlandığında, gerçeğin parçalarını kaybediyoruz” dedi.
 
CPJ, 6 Temmuz itibarıyla, 108 gazeteci ve medya çalışanının öldürüldüğünü tespit etti. CPJ’in inceleme raporuna göre, hayatını kaybeden gazeteci ve medya çalışanlarından 103’ü Filistinli, 2’si İsrailli ve 3’ü Lübnanlı. CPJ, 32 gazetecinin yaralandığını, 2 gazetecinin kaybolduğu ve 51 gazetecinin tutuklandığını bildirdi.