‘Silaha değil millete para harcansa sıkıntı kalmaz’

  • 09:04 13 Kasım 2023
  • Emek/Ekonomi
 
Rozerin Gültekin
 
AMED - Neredeyse her gün kalkan savaş uçakları ile ekonomik krizin derinleştiğini ifade eden Amedli kadınlar, “Ekonomik krizin nedeni baştakilerdir. Bu kadar silaha para harcanacağına millete harcansa insanların sıkıntısı kalmaz” dedi.
 
AKP-MHP iktidarının savaş politikalarının sonucu olarak ekonomik kriz her geçen gün derinleşiyor. Toplum barınmadan sağlığa en temel ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda. “Bir mermi kaç lira siz biliyor musunuz” diyerek bütçenin savaşa ayrıldığını yıllar önce itiraf eden iktidar, derinleşen ekonomik krize rağmen savaş politikasından vazgeçmiyor. Derinleşen krize karşı halkın taleplerini gören bir yerden politikalar üretmek yerine iktidar özelleştirme, savaş, rant üçgeninde kendisi ve sermaye için çözüm arayışında. Savaş politikalarına bağlı olarak gelişen ekonomik krizi her gün üstlerinden çok sayıda savaş uçağı geçen Amedli kadınlara sorduk.
 
‘Başımızdaki inecek, çözüm budur’
 
Babasından kalan emekli maaşı ile yaşamını idame ettirdiğini ama zorlandığını dile getiren Bedriye Oğuz, “Geçinemiyoruz. Her şey çok pahalı gücümüz yetmiyor. Evimize et alamıyoruz. Bir misafir çağırıyoruz, bir milyar para gidiyor. Ondan dolayı kimseyi evimize çağıramıyoruz. Eskiden daha iyiydi istediğimizi alabiliyorduk. Şimdi faturaları bile yatıramıyoruz. Eve 5 milyar kira veriyorum, faturalar da yüksek geliyor ama gelir olarak sadece 6 milyar emekli maaşım var. Hayatımız batıyor. İnsanlar çöpten yiyecek topluyor. Bu durum içler acısı… Karnımız doymuyor. Ya başımızdaki durumu düzeltecek ya da inecek çözüm budur. Artık yeni şeyler olmalı değişim sağlanmalı” diye konuştu.
 
‘Bu yaşananları haykırmalıyız’
 
Tekstil işçisi Sultan Ekin, artık üretimin yapılmadığını ve ekonomik krizden dolayı fabrikaların çoğunun durduğunu paylaştı. Yapılan özelleştirme açıklamaları ve bu yolla ekonomiyi düzeltme çabalarının süreci daha fazla etkileyeceğini kaydeden Sultan, “Biz tekstil işçileri olarak çok yoruluyoruz ama karşılığını alamıyoruz. Benim kendi evim var, buna rağmen ay başını zor getirirken kiracının geçinmesi mümkün değil.  Bunlar iktidarın savaş politikasının sonucu ama buna rağmen ‘iyi iktidar’ politikası sürdürmeye çalışıyor. Buna karşı muhalefet de güçlü değil. Sınır ötesi operasyonların yapılmaması, iç işlerin düzeltilmesi gerekiyor. Şükretmemeliyiz, bu yaşananları haykırmalıyız. Amed’de savaş uçakları kalkmasa ekonomi düzelir” ifadelerini kullandı.
 
‘Silaha para harcanacağına millete harcansa sıkıntısı kalmaz’
 
Ekonominin her geçen gün daha kötüye gittiğini, kimsenin geçimini sağlayamadığını vurgulayan ismini vermek istemeyen yurttaş da gelirin az olmasından kaynaklı halkın barınmaya varana kadar birçok alanda sorun yaşadığını belirtti. Yurttaş, “Kiralar asgari ücretin iki katı. Kiracı olan insanların geçinebilmesine ben şoke oluyorum. Kiracı ve çocuklu insanlar nasıl geçiniyor? Dışarının kalabalık olmasına bakmayın. İnsanlar dışarı çıkıyor, dolaşıyor pek bir şey almadan dönüyor. Örneğin iki sene önce 75 liraya ciğer yiyordun şimdi 250 lira olmuş. Artık her şey lüks oldu. Ekonomik krizin yaşanmasının nedeni de yanlış yönetim. Türkiye’yi batıran, ekonomisini kötüye götüren şey savaş. Bu yaşıma geldim sürekli savaş var, Türkiye hiç ileri gitmiyor. Savaş biterse ekonomi de düzelir. Bu kadar silaha para harcanacağına millete harcansa insanların sıkıntısı kalmaz. İnsanların rızkı, geleceği, yaşam şekli bu savaşlara bağlı” dedi.
 
‘İnsanlar açlar’
 
Medine Yüksel ise ekonomik krizin halka yansımasını “perişanlık” olarak tanımladı. Medine, “Evimiz Suriçi’ndeydi. Oradan taşınınca bize Ali Paşa’dan ev verdiler. Her ay 3 bin 500 lira geri ödeme yapıyoruz. Eşimin emekli maaşı 7 bin 500. Onunla geçimimizi sağlıyoruz ama yetmiyor. Sağlıklı beslenemiyoruz yeteri kadar sebze, meyve alamıyoruz. İnsanlar açlar, yoksul olan çok fazla insan var. Zengin olan zaten daha zengin oluyor. Onlar için bir şey değişmiyor” sözlerine yer verdi.
 
‘Baştakiler yönetemiyor ki bu hale düştük’
 
“Ekonomi kötü” diyen Esma Odabaşı da şunları dile getirdi: “Ekonomi eskiye göre daha kötü faturalarımız yüksek geliyor. 2 kişi olduğumuz halde pazara 500 lirayla gidince anca yetiyor. Kalabalık aileler nasıl yapıyor. Ekonomik krizin nedeni baştakilerdir. Baştakiler yönetemiyor ki bu hale düştük. Geçim çok zor benim çocuğum mecbur yurtdışına gitti. Eğer ekonomi böyle giderse durumumuz daha kötü olacak, bu artık böyle gitmez.”