'Jin jiyan azadî' sloganıyla buradayız'

  • 15:46 2 Aralık 2023
  • Emek/Ekonomi
 
AMED - KESK’in İstasyon Meydanı’ndan gerçekleştirdiği mitingde konuşan KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, “İstanbul Sözleşmesi’nin feshi, Anayasa değişikliği adı altında kadın haklarına saldırılara, çocuk yaşta evliliklerinin önünü açmaya çalışılan düzenlemelere karşı korkmadan geri adım atmadan jin jiyan azadi sloganıyla buradayız” dedi.
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), “Emekten yana, demokratik halk bütçesi istiyoruz” şiarıyla Amed'in Yenişehir ilçesinde bulunan İstasyon Meydanı'nda miting gerçekleştirdi. Mitinge Kurdistan ve bölge kentlerinden gelen KESK bileşenleri, sivil toplum örgütleri ve kurumları, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) vekilleri ve siyasi parti temsilcileri ve yüzlerce kişi katıldı. Alana, “Biji berxedana zindana” ve “Kayyımlar gidecek biz kalacağız” sloganı ile geldi. Alana, “Depremde, pandemide, savaşlarda,  her yerde halkın ve emekçinin SES’ine SES olacağız”, “TTB’me (irademe) dokunma”, “Para gelan bıla neçe şeran”, “Az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınsın”, “Kayyım irade gaspıdır”, “Savaşlara değil barışlara bütçe”, “Jin jiyan azadi”, “Toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe istiyoruz”, “Butçeyeke lı alîyê gelan u kedparêz dıxwazın” ve “Dê KHK herın em ê vegerın” pankartları ve KESK bileşen bayrakları taşındı ve asıldı.
 
Miting saygı duruşu ve tertip komitesinin yaptığı konuşma ile başladı.
 
‘TTB’li yoldaşlarımızı yalnız bırakmayacağız’
 
Mitingde konuşan KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, hayatın her alanını savunanların kendileri olduğunu belirtti. Şükran, “Emek, özgürlük, adalet mücadelesi yürütenler bizleriz. Gelecek güzel günlerin filizlerini ellerinde yüreklerinde taşıyanlardanız. Bugün Diyarbakır İstasyon Meydanı ve İstanbul Kartal Meydan’ını, Türkiye’nin tüm alan ve meydanları coşku ile dolduran mücadele arkadaşlarımı saygıyla selamlıyorum. Bizler işçiler, emekçiler, emekliler, gençler, kadınlar bu ülkede yaşayan milyonlar olarak pandemiden savaşlara, krizden ekolojik yıkıma, selden depreme yaşam ve coğrafyayı talan eden tek adam rejimine karşı özgürlük ve geleceğimize sahip çıkmak için bugün buradayız.  Bu ülkede her gün yeni bir hukuksuzluk ile karşı karşıyayız. Yıllardır halkın iradesi olan belediyelere kayyım atayan AKP iktidarı, seçilmiş belediye eşbaşkanlarını tutuklatıp, belediye meclis üyelerini işlerinden çıkarıyor. TTB MK üyelerinin görevden alınma kararı tüm muhalif kesimlere yargı sopasıyla gözdağı vermedir. Yıllardır omuz omuza yürüdüğümüz TTB’li yoldaşlarımızı yalnız bırakmayacağız” dedi.  
 
‘Jin jiyan azadi sloganıyla buradayız’
 
Kadın katliamı ve cinsel saldırı davalarında uygulanan cezasızlık politikasına değinen Şükran, “İstanbul Sözleşmesi’nin feshi, Anayasa değişikliği adı altında kadın haklarına saldırılara, çocuk evliliklerinin önünü açmaya çalışan düzenlemelere karşı korkmadan geri adım atmadan jin jiyan azadi sloganıyla buradayız” sözlerine yer verdi.
 
‘TTB susmayacak’
 
Amed Tabip Odası Başkanı Elif Turan ise, iktidarın politikaları nedeniyle her geçen gün yoksulluğun arttığını söyleyerek, bu bütçeyi kabul etmediklerini kaydetti. Elif, “Emeğine geleceğine sahip çıkmak için alanı dolduranlara selam olsun. TTB Merkez Konsey üyeleri mahkeme kararı ile görevden alındılar. Bu karar demokrasiye darbe niteliğindedir. Belediyelere kayyım atandığı, belediye başkanlarının milletvekillerinin tutuklandığı rejimler demokratik rejimler olarak adlandırılamaz. Kayyım darbe dönemlerinin uygulamalarıdır. Seçimle gelenin seçimle gitmesini savunuyoruz. TTB Merkez Konsey üyeleri halen görevlerinin başındadır. TTB mücadele tarihine baktığımızda bu kararın neden alındığına bakabiliriz. Varlık sebebi insanı yaşatmak olan TTB’nin, yıllardır kimyasal ve nükleer silahlara, mayınlara ve bireysel silahlara karşı olmasının, savaşlarını halk sağlığı sorunu oldu. Bütün emekçilerin sorunlarının da ortak olduğu bilinciyle hep birlikte ortak bir emek için mücadele ediyoruz. TTB’ye yönelik bu antidemokratik uygulamalara karşı yalnız olmadığımızı da biliyoruz. TTB’yi susturamazsınız. TTB hakikati söylemekten dün nasıl vazgeçmediyse bundan sonra da vazgeçmeyecektir” şeklinde konuştu.
 
Tecride değinildi
 
Son olarak konuşan HEDEP Amed Milletvekili Adalet Kaya tutsak siyasetçilere, gazetecilere, TJA üyelerine selam gönderdi. Halka dayalı olmayan bütçeye itiraz etmek için bir araya geldiklerine dikkat çeken Adalet, “Savaşa değil barışa bütçe demek için buradayız. Demokratik toplumsal eşitliğe dayalı bir bütçe istiyoruz. Çocuklarımızın geleceği için bütçe istiyoruz. Mecliste de bu talepleri dile getirdik fakat AKP ve MHP reddetti. Bugün en düşük emekli maaşı açlık sınırının altında. Gençler umutsuz, gençler işsiz onlara bütçe ayıralım dedik, önerge verdik ama AKP-MHP reddetti.  İşyerinde ayrımcılığa uğrayan engellilerin durumunu dile getirdik bunu da reddettiler. Bunlar iktidarı ayakta tutan yandaş sermayederlere, vergi aflarına, usulsüz ihalelere, beton yığınlarına para ayırıyorlar. Topraklarımızı insansızlaştıran daha çok HES, JES, Maden ocağına bütçe ayırıyorlar. Gittikçe derinleşen yoksulluğa bizi götüren sebep savaş. Bu düzenin devam etmesine izin mi vereceğiz, geri mi adım atacağız. Elbette daha çok mücadele edeceğiz. İktidarın baskıcı, rantçı politikaları karşısında asla geri adım atmayacağız. Bu savaşı durdurmanın tek yolu İmralı’dan geçiyor, Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kırmalıyız. Kürt halkının eşitlik, demokrasi sorunu çözülmeden hiçbir sorun çözülmez. Kürtlere yönelik baskıların tek bir açıklaması var. İktidar kendi varlığını sürdürmek istiyor. Bütün bunu boşa çıkaracağız” ifadelerine yer verdi.
 
‘Rantçı kayyım istemiyoruz’
 
Yerel seçimlere değinen Adalet, şu sözleri kullandı: “Rantçı, hırsız kayyımları istemiyoruz. Eşbaşkanlığı yerel yönetimlerde de yasal statüye kavuşturacağız. Kendi belediyelerimizi kendimiz yöneteceğiz. Burada cezaevinde direnişi gerçekleştiren bütün tutsak yoldaşlara selam gönderiyorum. Berxwedan jiyane.”
 
Son olarak sanatçı Kasım Taşdoğan’ın müzik dinletisi ve çekilen halaylar ile miting sona erdi.