Altın Yıldız Ödülü ‘Beyaz Yalanlar’ filminin

  • 12:50 3 Aralık 2023
  • Kültür Sanat
 
HABER MERKEZİ - Marakeş’te düzenlenen 20’nci Uluslararası Film Festivali’nde “Beyaz Yalanlar” filmi Altın Yıldız Ödülü’ne layık görüldü.
 
Fas’ın Marakeş kentinde 24 Kasım-2 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilen 20’nci Marakeş Uluslararası Film Festivali ödül töreniyle sona erdi. Richard Linklater'ın "Hit Man" filmiyle açılışı yapılan festivalde, 14 film gösterildi, film galaları ve özel gösterimler düzenlendi.
 
136 film projesi
 
Atölyelerde, 57’si Fas’tan olmak üzere 136 film projesi sunuldu. İzleyiciler de festivale yoğun ilgi gösterdi. Festival, ayrıca Cannes, Venedik ve Berlin gibi uluslararası festivallere katılmış film seçkilerinin gösterimleriyle dünya çapındaki film yapımcıları arasındaki varlığını da göstermiş oldu.
 
Jüride 6 kadın
 
Başkanlığını Oscar ödüllü Amerikalı yönetmen ve yapımcı Jessica Justin yaptığı festival jürisinde, 6 kadın yer aldı. Komite Başkanı İranlı Aktris Zar Amir, İngiliz Yönetmen Joanna Hawke, Fransız aktris Camille Cottan’ın da olduğu jüride, Leila Slimani ve Amerikalı yönetmen Dee Rees de yer aldı. 
 
‘Beyaz Yalanlar’ filmine ödül
 
Faslı yönetmen Asmaa Al-Moudir’in “Beyaz Yalanlar” adlı uzun metrajlı belgesel filmi Altın Yıldız Ödülü’ne layık görüldü. Jüri Özel Ödülü ise “Bye Bye Tiberias” filmiyle Cezayirli yönetmen Lina Soualem almaya hak kazandı. Lina Soualem, ödülünü direnen Filistin halkına adadığını belirtti.
 
‘En İyi Yönetmen Ödülü’ Afrikalı kadınlara adandı
 
Afrikalı kadınların yaşadığı sorunlara ışık tutan uzun metrajlı film “Banile ve Adama” ise En İyi Yönetmen Ödülü aldı. Senegalli Yönetmen Ramata Tolay Sy, bu başarıyı sinema için bir zafer olarak nitelendirerek, ödülünü Senegalli ve Afrikalı kadınlara adadı. En İyi Kadın Rolü Ödülü de Una Konjak’ın yönettiği Bosna filmi "Piknik"teki rolüyle oyuncu Asja Zara’ya verildi.