Silopiya’da ulusal Kürt kıyafetleri sergilendi

  • 17:00 25 Şubat 2024
  • Kültür Sanat
 
ŞIRNEX - KASED’in organizasyonluğunu yaptığı etkinlikte Kürt kadınlarının ulusal kıyafetleri  sergilendi. 
 
Kadın Kültür Sanat ve Edebiyat Derneği’nin (KASED) organizasyonluğunu yaptığı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) bünyesindeki Silopi’ya Belediyesi tarafından düzenlenen kültür sanat etkinlikleri kapsamında Silopi’ya da bulunan Mem û Zin Oteli’nde Kürt kadınlarının ulusal kıyafetleri sergilendi.  Etkinliğe, Silopi Belediye eşbaşkanları, yeni eş başkan adayları, Barış Anneleri, Şırnex il eşbaşkanları, Cizir ilçe örgütü üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı. Kadınlar etkinliğe Kürt kültürünü yansıtan ulusal kıyafetleri ile katıldı. 
 
‘Kürt kültürü kadim bir kültürdür’ 
 
 
Etkinlikte konuşan Silopi’ya  Belediye eşbaşkanı Adalet Kaya, Kürtlerin kadim bir tarihi olduğunu kaydetti. Adalet, “Kürt diline, kültürüne dönük baskı ve yasaklamalar var. Tarihten bu yana bu baskıları yaşadık ama buna karşı mücadelemizi verdik, önceliğini anneler ve kadınlar yaptı. Belediyelerimize kayyum atandığında ilk işleri kadın kurumlarına ve kültürüne el koymak oldu. Belediyeyi yeniden aldığımız da kültür çalışmalarımız devam etti. KASED uzun bir zamandır burada çalışma yürüttüğü için bugün buradayız” dedi.
 
Kürt kültürünün korunması vurgusu 
 
 
31 Mart’ta gerçekleşecek yerel seçimlere değinen Adalet, el konulan tüm belediyeleri yeniden alacaklarını belirtti. Ardından söz alan Silopi’ya belediye eşbaşkan adayı Jiyan Ormancı ise Kürt kültürünün, kimliğinin yok sayıldığını ifade ederek, Kürt kültürünün korunması için ellerinden gelen mücadeleyi yürüteceklerini kaydetti. 
 
Kürt kıyafetleri sergilendi 
 
 
Konuşmaların ardından kadınlar  ulusal kıyafetleri ile halaya durdu. Ardından sahneye çıkan anneler şarkılar söyledi. Annelerin ardından sahneye çıkan kadın korusu erbaneler eşliğinde Kürtçe şarkılar seslendirdi. Etkinliğin sonunda ise Kurdistan’da  giyilen ulusal kıyafetler sergilendi.  
 
Etkinlik, Koma Ritim’in seslendirdiği  şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.