Başka Helinler katledilmesin diye mücadele edecekler!

  • 09:09 20 Kasım 2023
  • Çocuk
 
Pelşin Çetinkaya
 
AMED - Helin Hasret Şen Çocuk Hakları Akademisi’ne dair konuşan RUMUD Yürütme Kurulu üyesi Zeynep Demir Akçer, Kurdistan’daki militarist politikalardan en fazla çocukların etkilendiğini belirtirken, sistematik şiddeti ve buna karşı mücadeleyi görünür kılmak adına akademiyi açtıklarını kaydetti.
 
Amed’de 2015-2016 yıllarında Sûr’da yaşanan sokağa çıkma yasakları çocukları ciddi şekilde etkiledi. Katledilen çocukların yanında, birçok hakkından mahrum olan da çok sayıda çocuk oldu bu dönemde. Uygulanan bu hak ihlallerine karşı Rengarenk Umutlar Derneği (RUMUD) ve Mezopotamya Psikiyatristler Derneği (DER-MEZ), 20 Kasım Çocuk Hakları Günü vesilesiyle 19 Kasım günü Sûr ilçesinde Kurdistan’daki hak ihlallerinin izlendiği, raporlandığı ve görünür kılındığı çalışmaların yürütüleceği “Helin Hasret Şen Çocuk Hakları Akademisi’ni açtı.
 
RUMUD Yürütme Kurulu Üyesi Zeynep Demir Akçer, akademiye dair aktarımlarda bulundu.
 
Çocuk odaklı çalışmalar
 
2016 yılında Sûr’da yaşanan olaylarda çocukların çok fazla etkilendiğini ve bu noktada desteğe ihtiyaçları olduğunu gördüklerini söyleyen Zeynep, bunun üzerine Rengarenk Umutlar Derneği’nin kurulduğunu aktardı. Dernek olarak ilk etapta psikososyal çalışmalar dışında izleme ve saha araştırmaları yapmaya başladıklarını dile getiren Zeynep, “Bilimsel temelde bunların görünür kılınması, yaygınlaştırılması ve bölgenin sesi olması adına bu tür çalışmalara da ağırlık vermeye başladık. Bir yandan çocuklara destek olurken bir yandan da karşılaştıkları şiddete tepki ve iyileşme süreçleri ile ilgili psikososyal çalışmalarıyla, görüşmelerle, oyun terapileriyle birçok anlamda çalışmalar ördük” dedi.
 
‘Çocuk hakları mücadelesini çocuklarla birlikte veriyoruz’
 
“Ülkemizde özellikle bölgesel politikalar çok etkili kullanılıyor” diyen Zeynep, devletin sürdürülebilirliği üzerinden değerlendirildiğinde “devletin, vatandaşını gerçekten görmediğini ama özellikle Kürt halkı üzerinden değerlendirildiğinde ise en görünmeyen kısmında çocuklar olduğunu” vurguladı. Bu yüzden de çocuk hakları mücadelesini çocuklarla birlikte vermeye çalıştıklarını kaydeden Zeynep, “Bütün çalışmaları çocuklarla örmeye çalışıyoruz ki geri bildirimi de çok daha güçlü olsun” sözlerine yer verdi.
 
Zeynep, devletin Kurdistan’da uyguladığı “güvenlikçi politikaların”, yaşam hak ihlallerine sebep olduğunun ve bölgenin militarist politikalarla örülmesinden dolayı en çok çocukların zarar gördüğünün altını çizerken, bunun da beraberinde sistemsel bir cezasızlığı getirdiğini ifade etti.
 
‘Helin Hasret Şen gibi yüzlerce çocuk var’
 
Helin Hasret Şen gibi şiddet gören yüzlerce çocuğun olduğunu kaydeden Zeynep, sistematik şiddeti, fırsat eşitsizliğini ve buna karşı mücadeleyi görünür kılmak adına akademiyi açtıklarını ifade etti. Rengarenk Umutlar Derneği olarak hem ulusal hem de uluslararası düzeyde tüm sivil toplum örgütleriyle işbirliğiyle içinde çalıştıklarını ekleyen Zeynep, bu çalışmaları yaparken de çocukların güvenlik halini gözettiklerine değindi.