‘Cinsel suçların yüzde 47’si çocuklara yönelik’

  • 22:17 20 Kasım 2023
  • Güncel
MÊRDÎN - KESK Mêrdîn Kadın Meclisi’nin düzenlediği panelde konuşan avukat Dilan Koç, “Türkiye'de işlenen cinsel suçların yüzde 47'si çocuklara dönük. Mağdurların yüzde 90'ının failleri ise tanıdıkları kişiler. İstismara uğrayan çocukların yüzde 30'unun yaşları 2 ile 5, yüzde 30'luk kısmının da 6 ile 10 yaş arasında” dedi.
 
KESK Mêrdîn Kadın Meclisi 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında panel düzenledi. KESK'e bağlı sendika şubelerinin bulunduğu binadaki konferans salonunda gerçekleştirilen panelde "Çocuk İstismarı" ele alındı.
 
‘Fail teşhir edilmeli’
 
İlk olarak Psikolog Siyamend Aslan söz alarak sunum yaparken, çocuk istismarının ne olduğu ve ne şekilde yaşandığı konularında bilgi verdi. Çocuk istismarının psikolojik, fiziksel ve cinsel olarak yapıldığını kaydeden Siyabend, çocuk istismarının yüzde 70'e varan oranda çocuğun birinci derece yakınları tarafından uygulandığını kaydetti. Medyada çocuk istismarı konusunda özellikle fail yerine mağdurun özne haline getirilmeye çalışıldığını kaydeden Siyabend, bunun yanlış olduğunu aksine failin teşhir edilerek, caydırıcı tutum alınması gerektiğini söyledi.
 
'Cinsel suçların yüzde 47’si çocuklara yönelik’
 
Ardından söz alan avukat Dilan Koç da, çocuk istismarının hukuki boyutunu ele aldı. Türkiye'de işlenen cinsel suçların yüzde 47'sinin çocuklara dönük olduğunu, mağdurların yüzde 90'ının faillerinin tanıdıkları kişiler olduğunu kaydeden Dilan, "Bu nedenle en büyük tehlike dışarıda değil ama içeride" dedi. İstismara uğrayan çocukların yüzde 30'unun yaşlarının 2 ile 5, yüzde 30'luk kısmının da 6 ile 10 yaş arasında olduğuna da dikkat çeken Dilan, "Bu yaşlardaki çocuklar her ne kadar toplumda korunması gereken çocuklar iken ve toplum tarafından bu yaşlardaki çocuklara dönük yönelimler lanetlense de ne yazık ki, oranlara baktığımızda en fazla istismar edilen yaş aralığı bu yaşlar" dedi.
 
Panel sunumların ardından son buldu.