TTB kayyımına tepki: Meşru değilsiniz

  • 18:01 3 Aralık 2023
  • Emek/Ekonomi
 
MUĞLA - Muğla Emek ve Demokrasi Güçleri, TTB Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınmasını protesto ettikleri açıklamada, “İktidar meşru değil” diyerek alanlarda olmaya devam edecekleri mesajını verdi.
 
Muğla Emek ve Demokrasi Güçleri, Menteşe ilçesinde bulunan Akyol Pazar Yeri’nden Muğla Adliyesi önüne kadar yaptığı “Demokrasi ve adalet yürüyüşü” ile Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve konsey üyelerinin görevden alınması kararını protesto etti. “Geleceğe yürüyoruz” yazılı pankartın taşındığı yürüyüşte “Faşizme karşı omuz omuza”, “TTB halktır halk burada”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı. Adliye önünde gerçekleşen basın açıklamasında basın metnini platform adına Haluk Özsoy okudu.
 
‘İktidar meşru değil, yargı emre amade’
 
İktidarın hukukun üstünlüğü güvencesiyle vazgeçiş akdine ihanet ettiğini ve artık meşru olmadığını belirten Haluk, seçilmiş iktidar olarak yasal olsalar da siyasi, ekonomik, ekolojik, toplumsal çoklu krizin nedeni olarak gayrı meşru olduğunu dile getirdi. Kararın halkta bir karşılığı olmadığını kaydeden Haluk, “Unutulmamalıdır ki eşitlik yoksa, özgürlük yoksa, demokrasi yoksa, adalet yoksa, sağlık yoksa mücadele haktır. Ve mücadele, TTB’nin adıdır. Kimsenin bir darbe yasasıyla, darbe yargısıyla TTB’nin başına kullanışlı kuklaları yerleştirip mücadeleden düşürme hakkı ve şansı yoktur. Emre amade yargı kararlarını kullanarak demokratik yapılara yönelttiğiniz darbe girişimlerinizle gayrimeşrusunuz” dedi.
 
‘Seçilmişlere kayyım atadıkları için gayrimeşrudurlar’
 
Başta Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş olmak üzere Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin, belediye eşbaşkan ve meclis üyelerinin rehin tutularak seçme ve seçilme hakkının yok sayıldığını vurgulayan Haluk, “Daha iyi bir yaşam umuduyla sendikal mücadele verdikleri için işten atılan, fabrikalarda, madenlerde, inşaatlarda yoksun güvenlik nedeni ile katledilen emekçilerin haklarını savunan -başta Selçuk Kozağaçlı olmak üzere ÇHD’li avukatları düzmece mahkemelerde, düzmece delillerle rehin tuttuğunuz için gayri meşrusunuz” şeklinde konuştu.
 
‘Başka bir hayat mümkün’
 
Haluk, devamla şunları kaydetti: “Başka türlü bir hayatın; yani eşit, özgür,  demokratik ve laik bir hayatın hem de mutlulukla yaşanan bir hayatın mümkün olduğunu biliyoruz. Muğla’dan yaktığımız çoban ateşi ile gerek ulusal gerekse yerel yönetimler elindeki erkin şirketlerin, sermayenin hizmetine sunulmasına dur diyoruz.”
 
Haluk son olarak demokratik değerler, hukukun üstünlüğü ve eşit bir hayatı yaratmak için alanlarda olacaklarını yineledi.
 
Açıklama sloganlarla sona erdi.