Çıplak arama davasında mütalaa açıklandı

  • 13:58 11 Haziran 2024
  • Hukuk
 
İSTANBUL - Gezi protestoları sırasında gözaltına alınan kadınlara yönelik “çıplak arama” suçundan dolayı polislerin yargılandığı davada, savcı mütalaasını açıkladı. Mütalaada polisler hakkında “görevi kötüye kullanma” suçundan hapis cezası talep edildi. 
 
Gezi protestoları sırasında 8 Temmuz 2013 tarihinde Taksim Dayanışma üyesi Cansu Yapıcı ve Ayşe Mücella Yapıcı’ya gözaltında çıplak arama yapan polisler Songül Ekin Kılıç, Levent Mustafaoğlu ve Canan Bolat’ın yargılandığı davanın 3’üncü duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya o dönem nezarethane amiri olan başka suçtan tutuklu eski polis memuru Levent Mustafaoğlu, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, Cansu ve Mücella’nın avukatları hazır bulundu. 
 
Savcı polisler hakkında hapis cezası talep etti 
 
Duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan savcı, iki kadın polisin üst aramasının gereklerine aykırı eylemlerde bulunduklarının anlaşıldığını kaydederek, her iki polise ayrı ayrı 'görevi kötüye kullanma' suçundan 6'şar aydan 2'şer yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını talep etti. O dönem nezarethane amiri olan diğer sanık Levent Mustafaoğlu'nun ise beraatını talep etti. 
 
Duruşma ertlendi
 
Son olarak kararını açıklayan mahkeme heyeti, avukatlarının mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için süre vererek duruşmayı 17 Ekim'e erteledi.