Kayyım ulaşım sorununu çözmüyor!

  • 09:09 11 Kasım 2023
  • Yaşam
 
 
AMED - Ulaşımın en sıkıntılı olduğu kentlerden biri haline gelen Amed’de halk, bu sorunun çözülmemesine tepkili.
 
İktidarın 2019 yılında Kurdistan kentlerine atadığı kayyımlarla kentlerde sorunlar artarak devam ediyor. Kayyım ile birlikte büyüyen sorunlardan biri ise ulaşım. Amed’de de 19 Ağustos 2019 tarihinde kayyım atanan belediyelere bağlı otobüsler nüfusu 2 milyona yakın olan kentteki ulaşım ihtiyacını karşılamıyor. Yurttaşlar işe, okula geç kalmamak için balık istifi binmek zorunda kaldıkları otobüslere isyan ediyor. Ulaşım sıkıntısı yaşayan Amedliler, tepkilerini dile getirdi.
 
‘Saat 19.00’dan sonra araç yok’
 
Yediden yetmişe Amedlilerin mağdur olduğunu söyleyen Hayriye Demirel, “Seyrantepe Toplu Konut’tan 2 araç geliyor. F7 araçları saat 19.00’dan sonra çalışmıyor. Arabaları bölmüşler Toplu Konut Seyrantepe arabası neden yok? Nerede bu devlet göstersinler. Otobüslerin daha fazla olacağını söyledi belediye, fakat herkes mağdur durumda” ifadelerine yer verdi.
 
‘Otobüsler neden saatinde neden gelmiyor?’
 
Toplu Konut’ta oturduğunu paylaşan Leman Alan da ulaşımın sıkıntılı olduğunu belirtti. Otobüslerin saatinde gelmediğini kaydeden Leman, “Gelen otobüsler de tıklım tıklım durumda. Adım atacak yer kalmıyor. Otobüs geliş saatinde sistemde yazdığı şekilde kendimi ayarlıyorum fakat saatinde gelmiyor. Hiçbir saat birbirine uymuyor gerçekten çok zor” dedi.
 
‘Çözümü halk mı sunmalı?’
 
Birçok kişinin saatlerce durakta beklediğini kaydeden Aysel Işık, “Otobüsler çok geç geliyorlar ve geldikleri zaman da dolu olarak geliyor. İşe yetişemiyoruz maalesef ki halk olarak bunun sıkıntısını çekiyoruz ve buna bir çözüm bulunmalı. Otobüs sayılarının artması gerektiğini ve saatinde gelmesi gerektiğini dikkate almalılar. Durakta yaşlısı, genci, çocuğu bekliyor buna artık bir çözüm bulunsun” şeklinde konuştu.  
 
‘Halk sorunları dile getirmeli’
 
Evin Azad da Amed’de kayyım belediyesinin birçok konuda yetersiz kaldığı gibi ulaşım konusunda da yetersiz kaldığını kaydetti. Evin, “Halk rahat bir şekilde işine, okuluna veya gideceği yerlere gidemiyor. Otobüs fiyatları zaten çok artmış durumda. Fakat halk istiyor ki ulaşım ücretleri uygun olsun. Bu sorunların bir an önce çözüme kavuşması gerekiyor. Halk bu sorunları dile getirmeli, ses çıkarmalı ve çözüme ulaştırmalı. Belediyenin çözüm olarak otobüsleri artırmasını istiyoruz” vurgusu yaptı.
 
‘Kayyım atandığından beri bu sorunu yaşıyoruz’
 
Zozan Kızılkaya ise şunları dile getirdi: “Otobüsler gelmiyor, saatinde gelen otobüs tıklım tıklım binilmeyecek durumda. İnsanlar binmeye yer bulamıyorlar. Kayyım atandığından beridir bu rezil durumları yoğun bir şekilde yaşıyoruz. Kayyım atanmadan önce her şey çok iyiydi, dört dörtlüktü kayyımdan sonra biz fakirler rezil olduk. Kimse de sesini çıkarmıyor.”