AKP’nin hayali ‘Türkiye yüzyılı’ gerçek ücretsiz ekmek kuyruğu!

  • 09:05 3 Şubat 2024
  • Yaşam
 
BURSA - AKP iktidarı “Türkiye yüzyılını”yaşarken yoksul halk yüzyıl gerisinde. Hamitler Mahallesi’nde belediyenin "ücretsiz ekmek dağıtım noktasında” kuyruk oluşturan kadınlar “Ekmeğe düştük!” diyerek yaşadıkları yoksulluğa dikkat çekiyor.  
 
AKP iktidarı “Türkiye yüzyılı” adıyla her platformda projelerinin propagandasını yaparken “yoksullar ordusuna” her gün bir yenisi ekleniyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023 yılında yoksul sayısının yüzde 13 gerilediğini iddia etse de gerçekte halk iliklerine kadar yoksulluğu yaşıyor. Yemeğini çöpten çıkaranlar, çocukların çantasına beslenme koyamayanlar, soğukta giyebileceği bir montu dahi olamayanlar, dolmuşa binecek parası olmayanlar, yoksulluk nedeniyle yaşamına son verenler… Yoksulluk, çoğunluğun yaşam şekli haline gelirken iktidar elitleri oturdukları yerden halkın refah içinde yaşadığını savunuyor.  
 
Bir mahallede 75 aile ücretsiz ekmek yardımı alıyor
 
Bursa'nın Osmangazi ilçesine bağlı Hamitler Mahallesi’nde belediyenin yoksullar için oluşturduğu “ücretsiz ekmek dağıtma noktasındaki” kuyruk ise yoksulluğun gerçek yüzünü gösteriyor. Yalnızca bir mahallede 75 aile “ücretsiz ekmek”cyardımından yararlanırken kuyrukta bekleyen kadınlar, “Yağmur çamur soğuk demeden her gün bir ekmek için sıraya giriyoruz” diye sitem ediyor.
 
‘Ekmeğe düştük!’
 
Mikrofon uzattığımız kadınlar eşlerinin ve yakınlarının kendilerini göreceği korkusuyla yüzlerinin gözükmesini istemiyor. Kadınlar çok fazla konuşmasa da yaşadıkları zorluk gözlerinden okunuyor. Soy ismini vermek istemeyen Ayşe isimli kadın, mikrofona şöyle konuşuyor: “Hayat çok zor bir ekmek olmuş 10 lira. 7 kişilik bir aileyiz, eşim asgari ücret alıyor, 4 öğrenci okutuyoruz. Yetişemiyoruz, her şey çok pahalı. Bir çorap bile alamaz hale geldik. Ekmeğe düştük! Bu sene artık ekmek almak zorunda kaldım. Buradan günde 6 tane ekmek alıyorum ama sadece bir gün için eve 15 ekmek giriyor. Ayrıca yemek sorunu var. Ben kuru soğanla da doyarım ama çocukları ne yapacağız?”
 
‘Param olsa gider fırından sıcak ekmeğimi alırdım’
 
Zeliha Kaynar isimli kadın da büyük zorluklar çektiklerini, marketten bir şey alamadıklarını dile getiriyor. Zeliha, “Eskiden böyle değildi en azından ekmeğimizi alabiliyorduk.  Şimdi 100 lira ile marketten bir poşet eşya dahi alamıyorsun. Evimiz kira. Su elektrik derken yetmiyor. Evde bir tek eşim çalışıyor o da yetmiyor. Gördüğünüz gibi ekmeğe muhtacız. Hastayım ama iki saattir kuyrukta bekliyorum. Param olsa gider marketten fırından sıcak ekmeğimi alırım. Oğlum askerde eşim de rahatsız. Devlet bu sene bana kömür de vermedi herhalde birden çok zengin oldum” diyor.
 
'İnşallah sonumuz iyi olur'  
 
İsmini vermek istemeyen başka bir kadın da geçinemediklerini belirterek, şunları belirtiyor:  "Cenazemiz vardı bu ay iki defa memlekete gittik ama çok zorlandık. Ekmek dahi alamıyoruz, buradan aldığımız ekmekleri acıktığımızda buzdolabından çıkartıp ısıtıp yiyoruz. 3 kızım var üçü de öğrenci.  5 bin TL kiraya veriyoruz, ihtiyacımız olduğu için geliyoruz. Her şey pahalı. Ben siyasetten anlamam ama inşallah sonumuz iyi olur. Yağmurda çamurda burada bekliyoruz. Geçen sene karda spor ayakkabı ile gelmiştim su gibi olmuştum. Hastalandım bir hafta boyunca yataktan kalkamadım."