Adalet Nöbeti’ndeki anneler: Talepler kabul edilsin

  • 09:02 10 Nisan 2024
  • Güncel
 
Rojda Aydın
 
WAN - Cezaevlerindeki tutsakların açlık grevi eylemlerini mahkeme ve görüş boykotlarına evirerek sürdürmelerine ilişkin konuşan Adalet Nöbeti’ndeki anneler, tutsakların taleplerinin derhal kabul edilmesini belirterek, “Çözüm yolu Sayın Öcalan’ın yanında” dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununun siyasi çözümü için cezaevlerindeki tutsaklar 27 Kasım 2023 tarihinde dönüşümlü açlık grevi eylemi başlattı. Tutsaklar eylemlerinin 130’üncü gününde açıklama yaparak farklı bir aşamaya evirdiklerini kamuoyu ile paylaştı. Tutsaklar 4 Nisan’dan bu yana da eylemlerini mahkemelere, aile ve telefon görüşlerine çıkmama şeklinde sürdürüyor. 
 
Wan’da (Van) , tutsaklarla aynı taleplerle tutsak yakınları Adalet Nöbeti eylemini aylardır sürdürüyor. Adalet Nöbeti’nde yer alan anneler, tutsakların yeni eylemine ilişkin konuştu. 
 
Cezaevlerinde 4 ayı aşkın bir süredir tutsakların açlık grevinde olduğunu hatırlatan Adalet Nöbeti’nde yer alan Asya Özlü, tutsakların eyleminin, şimdi de boykot eylemine evrildiğini kaydetti. 1-15 Şubat arası gerçekleştirilen “Büyük Özgürlük Yürüyüşü” ve tutsak yakınlarının Adalet Nöbeti eylemlerine dikkat çeken Asya, şunları diye getirdi: “Özgürlük Yürüyüşü yapıldı, tutsak anneleri Adalet Nöbeti başlattı. Tutsaklar cezaevlerinde direniyor. İyi bir şey bekliyoruz ki bu zulüm son bulsun, tutsakların talepleri kabul edilsin. Ancak bu iktidar cevap vermiyor bize. Bu topraklara adalet gelmesini istiyoruz. Artık yeter kan dökülmesin. Asker, polis, gerilla yaşamını yitirmesin. Bizler öldürmekle bitmeyiz. Her olumsuzluğun sonu iyiliktir.  Ancak bu güne kadar bir çözüm adımı atılmış değil. 25 yıldır Sayın Öcalan üzerinde ağır bir tecrit var. Tecridin kaldırılması için iktidar çözüm adımı atmıyor. İyi bir haber verilmesini bekliyoruz. Çocuklarımız cezaevlerinde. Çocuklarımızdan 6 ay boyunca haber alamayacağız. Artık yeter, çözüm için bir adım atılsın. Bu halk ve tutsaklar üzerinde ağır bir tecrit sürdürüyorlar. Tecrit zulümdür. Bu köleliğe hayır diyoruz. Biz de kendi haklarımızı istiyoruz. Başka bir şey istemiyoruz. Barış istiyoruz. Bu ülkeye barış gelsin. Artık yeter, ne zamana kadar bu zulüm devam edecek? Bizler öldürmekle bitmeyiz. Devlet tutsaklar için bir adım atmalı. 4 ay açlık grevinde kaldılar. Artık yeter, artık yeter!”
 
‘Çözüm yolu Sayın Öcalan’ın yanında’
 
Kayınbiraderi tutsak olan Ayşe Turgut da, tutsaklara yönelik ağır bir tecridin olduğunu belirterek, tecridin bir an önce kaldırılması gerektiğini söyledi. Ayşe, “Tutsaklar üzerindeki tecrit kaldırılmalı. Tecrit kaldırılsın bu ülkeye barış gelsin. Tutsaklar görüşe çıkmama kararı almış. Sorun çözümlenmedi sürece görüşe çıkmayacaklarını söylüyorlar. Çocuklarımız cezaevlerinde zulüm altında ve biz ailelerin  vicdanı evde oturmayı kabul etmiyor. Gözümüz çözüm ve barışın yolunun açılmasında. Biz anneler barış istiyoruz. Bu tecrit normal bir tecrit değil. Bu tecrit dünyanın hiçbir yerinde yok. Tutsaklar üzerinde ağır bir tecrit var. Bu tecrit derhal kaldırılmalı. Tutsakların talepleri kabul edilsin ve aileler çocukları ile görüşebilsin. Devlet tutsakların taleplerine ilişkin adım atmalı. Bu tutsaklar üzerindeki zulmün son bulması için bir an önce Sayın Öcalan ile görüşme yapılmalı.  Eğer görüşme olursa bu zulüm de son bulur. Çözüm yolu Sayın Öcalan’ın yanında. Tecridi kaldırsınlar ve çözümün yolunu açsınlar.  Biz anneler artık huzurlu bir yaşam istiyoruz. Savaş istemiyoruz” dedi. 
 
‘Tutsakların talepleri derhal kabul edilmeli’
 
Yakınları Gülşen Bahadır, Reşat Bayhan ve Tufan Bayhan tutsak olan Tevrat Bahadır ise, 3 yakınının da birlikte tutuklandığını, 8 yıldan bu yana tutsak olduklarını ve ağırlaştırılmış müebbet cezası verildiğini söyledi. Her birinin ayrı bir cezaevinde olduğunu dile getiren Tevrat, şunları söyledi: “Bu tecridin kaldırılmasını ve dünyanın güzel olmasını istiyoruz. Dünya hepimize yeter. Bize doğru yolu gösteren önderimiz o. Sayın Öcalan dünyayı güzelleştirebilir. Bu tecridi kınıyoruz ve kalkmasını istiyoruz. Hem Sayın Öcalan hem de tüm cezaevlerindeki tecridin kalmasını istiyoruz. Eşitlik istiyoruz. Ölüm ve tutuklama istemiyoruz. Dünya bu kadar güzel ama neden bu kadar çirkinleştirmişiz. Tüm çocuklarımız tutsak ve cezaevlerindeler Biz sadece güzellik istiyoruz. Kürtler ve Türkler birlikte huzur içinde yaşasın istiyoruz. Tutsaklar 6 ay boyunca kimse ile görüşmeyecek ve boykota başladılar. Çocuklarımızdan haber almak istiyoruz. Ancak artık görüşe çıkmak istemiyorlar. Çözüm yolu bulunsun. Biz barış ve eşitlik istiyoruz. Güzel günler göremedik. Sürekli ölüm ve tutsaklık önümüze çıkıyor. Dışarıdaki herkes sesini çıkarmalı. Bu sessizliği kıralım. Tutsaklara sahip çıkılmalı ve cezaevlerinin kapıları açılmalı. Tutsakların talepleri derhal kabul edilmeli.”
 
‘Adalet istiyoruz’
 
Binlerce tutsağın tecride karşı çıktığını belirten Rabia Algör de, “Bir insan nasıl yaşamına son veriri. O duruma gelmiş ki gençlerimiz cezaevlerinde bedenini ölüme yatırıyor. Tutsaklar açlık grevini sonlandırdı ama şimdi de boykot eylemi başlattılar.  Ne aileler ne de avukatlar haber alamayacak. Bu yüzden de acil olarak bir çözüm bulunmalı. Kararlılar. Bizim yönümüzü karanlığa çeviriyorlar. Tutsaklar 4 aydır yalnız ve yıllardır da greve giriyorlar.  Durum daha da kötü olmadan bir çözüm bulunmalı. Biz adalet istiyoruz. Sadece barış diyoruz. Barışın yolu açılsın. Bir tek kişinin dahi ölmesini istemiyoruz. Biz annelerin isteği adalet. Bir birlik olmadıkça bu sorun çözülmez ve rahat da olmayız. Tutsaklar açlık grevine başladığında annelerin yüreği yandı. Ancak artık cezaevlerinden ses çıkmıyor. Bu çok zor. Tutsaklar kararlı ve eğer adım atılmazsa eylemlerini sonlandırmayacaklar. Tüm devletlere çağrım sessiz kalmasınlar. Bu soruna bir çözüm bulsunlar. Tüm aileler de tutsakların isteklerini yerine getirsin.”