Emine Şenyaşar polis engeline rağmen eylemine devam etti

  • 17:47 16 Nisan 2024
  • Güncel
ANKARA - Adalet Bakanlığı önünde adalet arayan Emine Şenyaşar, polislerin tüm engellemelerine karşın Adalet Nöbeti’ni sürdürdü.  Emine nöbetine oğlu Fadil Şenyaşar’ın serbest bırakılıncaya kadar devam edeceğini vurguladı.
 
Riha’nın Pirsûs (Suruç) ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP eski milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti, Ankara’da Adalet Bakanlığı önünde 77’nci gününde de devam etti. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Riha Milletvekili olan oğlu Ferit Şenyaşar ile birlikte bakanlık önüne giden Emine Şenyaşar’ın eylemine engel olmak isteyen polisler, bakanlığın önünü bariyerler ve araçlarla kapattı. Ancak Emine Şenyaşar’ın direnişi sonrası, kurulan bariyerler kaldırıldı.
 
Oğlu serbest bırakılıncaya kadar mücadele edecek
 
Meclis’ten bakanlık önüne geçen Emine Şenyaşar, oğlunun bırakılması talebini yineleyerek oğlu serbest bırakılana kadar Adalet Nöbeti’ne devam edeceğini belirtti. 
 
Sonrasında Şenyaşar ailesini ziyaret eden DEM Parti Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu Ferit Şenyaşar’ın bu haksızlığı defalarca Meclis’te dile getirdiğini ancak AKP’li vekiller tarafından susturulmaya çalıştığını belirterek bunun sebebinin de Ferit’in mücadelesinde haklı olmasından kaynaklandığını dile getirdi.  Ömer Faruk, “Bu adaleti sağlamak hepimizin görevi olmalıdır. Ben buradan 85 milyona sesleniyorum; Burada bir anne Adalet Bakanlığı’nın önünde adalet istiyor. Bu görüntü bu Bakanlığa utanç olarak yeter. Adalet dağıttığını söyleyen ve binlerce soru önergemize de cevap vermeyen Adalet Bakanlığı için bütün bunlar utançtır” dedi. Ömer Faruk, adil bir yargılamanın yapılması ve gerçek suçluların cezalandırılması gerektiğini kaydetti.
 
Adalet Nöbeti’nin ardından Şenyaşar ailesi, Meclis’e geçti.