Adalet Nöbeti: İmralı ile görüşmeler başlamalı

  • 16:24 30 Kasım 2022
  • Güncel
İZMİR - Kürt halkının yok sayıldığını ifade eden Adalet Nöbeti eylemcilerinden Hanım Sever, İmralı Cezaevi üzerindeki tecrit uygulamalarının sonlandırılması ve PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmelerin başlatılmasını talep etti.
 
Hasta ve infazı yakılan tutsakların serbest bırakılması ve tüm cezaevlerinde tecrit uygulamalarına son verilmesi talebiyle ailelerin başlattığı Adalet Nöbeti 144’üncü gününde Kırıklar Cezaevi önünde devam etti. “Deng bidin zindanan”, “Hasta tutsaklara özgürlük”, “Zindanlara ses ver” yazılı önlüklerin giyildiği eylemde “Jin jiyan azadî”, “Savaşa hayır barış hemen şimdi”, “Bijî berwxedana zindanan” sloganları atıldı. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Karşıyaka İlçe Örgütü destek verdi.
 
‘Annelerin sabrı kalmadı’
 
Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılara atıfta bulunan Bandırma 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Medet Sever’in annesi Hanım Sever, saldırıların sonlandırılmasını, barışın sağlanmasını istedi. Türkiye’de adalet ve demokrasinin bulunmadığını ifade eden Hanım, “Herkes gözünü ve kulağını kapatmış, artık annelerin sabrı kalmadı. Artık cezaevlerindeki tecridi kaldırın, infazı biten tutsakları serbest bırakın” dedi.
 
‘İmralı tecridi kaldırılsın, görüşmeler başlatılsın’
 
İmralı Cezaevi’nde bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmelerin başlatılması talebinde bulunan Hanım, “Kaç yıldır anne ve babalarımızın mirası olan dilimizi konuşmamız yasak. Kürdistan Kürtlerindir ama ‘Orada Kürt yoktur, Kürtçe yasaktır’ diyorlar. Arap var, Türk var, Çerkes var ama Kürt yok diyorlar. Kürtlerin kanı döküldü, hala da dökülüyor. Artık barış olsun ve kan dökülmesin” sözlerine yer verdi.
 
Açıklama sloganlarla sona erdi.