‘8 Mart’ta 73 kadın gazeteci cezaevlerinde’

  • 19:20 8 Mart 2023
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - RSF, 73 kadın gazetecinin 8 Mart'ı cezaevinde geçirdiğine işaret ederek, serbest bırakılmaları çağrısı yaptı.
 
Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF),  8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla dünya çapında tutsak bulunan kadın gazetecilere yönelik açıklama yayınladı. RSF'nin basın özgürlüğü barometresine göre, şu anda dünya çapında cezaevinde olan 550 gazeteci ve medya çalışanından 73'ü, yani yüzde 13'ten fazlası kadınken, bu oran son 5 yılda ikiye katlandı.
 
12 kadın gazeteciden 11’i direniş sürecinde tutuklandı
 
RSF’nin yazılı açıklamasında, İran'da şu anda tutsak bulunan 12 kadın gazeteciden 11'inin Kürt kadın Jîna Emînî’nin katledilmesinin ardından yaşanan protestolar sonrası tutuklandığı kaydedildi.
 
Afganistan’ın durumu
 
Afganistan'da durumun, 2 yıldan kısa bir süre içinde tanınmayacak kadar değişti ifade edilen açıklamada, “2021 yazına kadar var olan 526 medya kuruluşunun yarısı kapanmak zorunda kaldı ve kadın gazetecilerin neredeyse tamamı işini bırakmak zorunda kaldı. Kaç tanesinin kaçmayı başardığı tam olarak bilinmese de bazıları ülkeyi terk etti.
 
18 kadın gazeteci tutsak
 
Öte yandan Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu’nun (MKGP) 2022 yılı hak ihlalleri raporuna göre ise Kurdistan ve Türkiye cezaevlerinde 18 kadın gazeteci tutsak. Bu kadınlardan sadece 10’u 2022 yılında tutuklandı.