Fidan Doğan’ın adı meydana verilecek

  • 15:39 14 Mart 2023
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - Paris’te Sakine Cansız ve Leyla Şaylemez ile katledilen Fidan Doğan’ın adı Rennes kentinde bir meydana verilecek.
 
Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Ocak 2013’te Sakine Cansız ve Leyla Şaylemez ile katledilen Fidan Doğan’ın adının Rennes kentinde bir meydana verilmesi kararlaştırıldı. Rennes Zîn Kadın Meclisi, Amara Halk Meclisi ve Kürt Broton Dostluk Derneği'nin bir caddeye veya meydana Paris'te katledilen Fidan Doğan'ın (Rojbin) adının verilmesi ile ilgili dosya ve tasarı, Mayıs 2022'de Rennes Belediyesi'ne sunulmuş ve yıl içinde tasarı konusunda belediyeyle görüşülmüştü.
 
‘Mücadelesi etki yarattı’
 
Rennes Belediye Meclisi tasarının tartışılması ve oylanması için toplandı. Belediye meclis üyesi tarafından yapılan konuşmada şöyle denildi: “Paris'te 10 yıl önce suikastla katledilen üç Kürt aktivistten biri olan Fidan Doğan, Kürt davasının ve kadın mücadelesinin tanınan, saygı duyulan bir aktivisti. Fransız ve Avrupalı yetkililer nezdinde de Kürt toplumunun ve kadın mücadelesinin siyasi ve politik temsilcisiydi. Geçmiş yıllarda da Rennes Belediyesi ile çalışmıştır. Rennes'te yaşayan Kurdistanlılarda ve şehrimizde bir etki yaratmıştır. Fidan Doğan, mücadelesi ve yaşamıyla sadece Kürt kadınlara değil dünya kadınlarına örnek olmuş bir Kürt militan, feminist ve direnişçidir. Özellikle tasarıyı 8 Mart haftasında bu belediyeye sunmak ve kabul etmek bir kez daha anlam kazanmıştır.”
 
Konuşmadan sonra oturumda oylamaya gerek duyulmadan Fidan Doğan'ın isminin verileceği meydana biyografisi ve mücadelesini de anlatan duvar tablolarının da konulması kabul edildi.