AB Konseyi’nden İstanbul Sözleşmesi kararı

  • 17:10 2 Haziran 2023
  • Dünya
 
 
HABER MERKEZİ - AB Konseyi, kadına yönelik şiddetle mücadelede AB'nin İstanbul Sözleşmesi'ne katılımına ilişkin kararı onayladı. Kadın Koalisyonu, “Türkiye AB’ye aday ülke, artık yasal mevzuata girdiğine göre Türkiye’de katılmak durumunda” dedi.
 
Avrupa Birliği Konseyi, dün AB'nin Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Sözleşme'ye (İstanbul Sözleşmesi) katılımını onayladı.
 
‘İstanbul Sözleşmesi bir dönüm noktası’
 
İsveç Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bakanı ve İstihdam Bakan Yardımcısı Paulina Brandberg, şunları ifade etti: "Kadına yönelik şiddet kabul edilemez ve sona ermeli. Bu tür eylemlerin toplumlarımızda yeri yok. İstanbul Sözleşmesi bir dönüm noktası ve eylem için bir katalizördür. Bugünkü AB'nin katılım kararı, şiddete maruz kalanlara destek olmak adına toplumsal cinsiyete dayalı şiddete karşı eylemleri hızlandırma taahhüdümüzü gösteriyor."
 
‘Türkiye de katılmak durumunda!’
 
Kadın Koalisyonu, söz konusu karara ilişkin dijital medya hesabı Twitter’dan, “AB Konseyi, Avrupa Birliği’nin kadınları şiddete karşı korumaya yönelik uluslararası anlaşma olan İstanbul Sözleşmesi’ne katılımını onayladı” dedi. Kararı, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle mücadelede önemli bir adım olarak değerlendiren Kadın Koalisyonu, “Türkiye AB'ye aday ülke, artık yasal mevzuata girdiğine göre Türkiye'de katılmak durumunda!” dedi.