Emekçiler alanlardan haykırdı: İktidardan kurtulacağız

  • 14:04 1 Mayıs 2023
  • Emek/Ekonomi
 
HABER MERKEZİ - Birçok kentte alanlara çıkan emekçiler, "İktidarın kirli politikalarına" karşı eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik, bilimsel bir ülke yönetimine ihtiyaç olduğunu belirterek bunun için de seçeneğin iktidarı kurtulmak olduğunu söyledi. 
 
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla siyasi partiler, sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin yanı sıra binlerce emekçinin katılımıyla birçok kentte etkinlikler düzenlendi. 
 
Colemêrg: Sümbül Dağı eteklerinden mesaj verdiler
 
 
DİSK/Genel-İş Colemêrg şubesi, KESK Colemêrg şubeler platformu, TMMOB Colemêrg il koordinasyon kurulu, Colemêrg Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, İHD Colemêrg şubesi, Özgürlük için Hukukçular Derneği, (ÖHD) Colemêrg şubesi aralarında bulunduğu Colemêrg Emek ve Demokrasi Güçleri, Colemêrg’de  etkinlik düzenledi. Sümbül Dağı eteklerinde düzenlenen etkinlikte, “Demokratik özgürlükle, yeni yaşamı kuruyoruz”, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Birlikte değiştireceğiz”, “Bijî Yek Gulan” ve “Savunma boyun eğmeyecek” pankartları asıldı.
 
Etkinliğe, Colemêrg Emek ve Demokrasi Güçleri, Yeşiller Sol ve Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ve  Halkların Demokratik Partisi (HDP), “Zamlara yoksulluğa sömürüye hayır, yaşasın 1 Mayıs”, “Deprem değil rant öldürür”, “Unutmak, affetmek, helalleşmek yok hesaplaşacağız”, “Emeğimiz ve alın terimizle başarıya ulaşacağız” pankartları eşliğinde etkinlik alanına kortejler halinde giriş yaptı. Kortejler halinde alana yürüyen kitle, “Jin jiyan azadî”, “Özgür basın susturulamaz”, “Savunma susturulamaz”, “Bijî yêk Gulan”, “AKP gidecek, hırsızlar halka hesap verecek” sloganlarını attı. 
 
‘Mücadelemize devam edeceğiz’
 
Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler adına saygı duruşunun ardından konuşan DİSK Colemêrg İl Temsilcisi Haluk Duran, daha iyi bir gelecek için üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi. Haluk, “Şimdi hepimizin eşit yurttaşlık temelinde demokratik ve emekten yana bir yönetime ihtiyacımız var. Bunun gerçekleşmesi için 14 Mayıs’ta tarihi bir fırsatımız var. Bizler bu konuda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz küçük bir azınlık için çoğunluğun hiçe sayıldığı bu yönetim anlayışına son vereceğiz. Sendikal hak ve özgürlükler için, emek demokrasi ve özgürlük için sınıfsız ve sınırsız bir dünya için, birlik ve dayanışma içinde mücadelemize devam edeceğiz” dedi.
 
‘İktidarın politikaları sonuç vermeyecek’
 
Ardından konuşan Eğitim Sen Colemêrg şubesi Başkanı Murat Balıkesir, “Ortak noktaları Kürt sorununda inkâr ve güvenlikçi politikalar, kadın karşıtlığı, gericilik, barışa karşıtlık, demokrasinin ortadan kaldırılışıdır. Bunların bize reva gördüğü Kayyum düzenidir, ihraçlardır, adaletsizliktir, tekçiliktir, militarizmdir, işkencedir, cezaevlerinde insanlık dışı uygulamalardır. Yargı eliyle siyasi gözaltı operasyonlarıdır. Her seçim dönemi olduğu gibi bu seçim öncesi de Diyarbakır ve Ankara Merkezli 21 ilde basın emekçileri, hukukçular, sanatçılar ve siyasetçilerin gözaltına alınıp haksız olarak tutuklamalarında görüyoruz. Bu kirli politikalar daha önce olduğu gibi bu seferde yine sonuç vermeyecektir” sözleriyle, iktidarın bu politikalarının emek ve demokrasi mücadelesi ile boşa çıkarılacağı vurgulandı. 
 
Özgür Basın emekçilerinin 1 Mayıs’ı kutlandı 
 
Ardından söz alan Yeşil Sol Parti Colemêrg  Milletvekili Adayı Onur düşünmez, “Başta özgür basın emekçileri olmak üzere tüm yoldaşlarımızın 1 Mayıs'ını kutluyorum. Dünyadaki bütün emekçilerin bayramları coşkuyla geçerken, bizler Türkiye ve Kurdistan coğrafyasında yaşanan zulümler nedeniyle eski coşku ve heyecan yaşanmıyor. Bu talan, rantçı ve kirli politikalarla yönetilen düzen gittikten sonra özgürlük halayımızı daha güçlü bir şekilde çekeceğiz. Tutsaklar, güvencesiz çalıştırılmak zorunda bırakılmadan, mobbinglere karşı yaşamlarına son vermeden kutlayacağımız bayramlar yakındır” diye konuştu.
 
Yapılan konuşmaların ardından sanatçı Kasım Taşdoğan ve Colemêrg Collective grubu sahnede yer alarak Kürtçe ve Türkçe ezgilerini seslendirdi. 
 
Kentte bir Mayıs coşkusu çekilen halaylarla son buldu.
 
İzmir'de 1 Mayıs coşkusu 
 
 
İzmir’de 1 Mayıs Emek ve Özgürlük Cephesi öncülüğünde Gündoğdu Meydanı’nda 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısı ile miting düzenlendi. Binlerce yurttaşın alanı doldurduğu mitingde sık sık “Yaşasın 1 Mayıs, Bijî Yek Gulan”, “Genel grev genel direniş”, “Hükümet istifa”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Direne direne kazanacağız”, “Jin jiyan azadî”, “Kadınların seçimi 6284” sloganları atıldı. Alanda "Kapitalist yıkıma, işsizliğe yoksulluğa karşı birleşelim, Biji Yek Gulan", "Söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var", "İşimiz, ekmeğimiz geleceğimiz için birleşelim", "Bu böyle gitmez, sömürü devam etmez", "Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz" pankartları açıldı. 
 
‘Memleketi bir şirket gibi yönettiler’
 
Miting, devrim şehitleri ve depremde hayatını yitirenler anısına 1 dakikalık saygı duruşu ve 1 Mayıs Marşı ile başladı. Ardından Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ortak metni okudu. Gezi direnişinde tutsak edilenleri selamlayarak konuşmasına başlayan Memiş, bu yılki 1 Mayıs'ın yeni bir başlangıç olduğunu belirterek, ”İşçiden alıp patronlara verdiler, fakirden çalıp zenginin kasasını doldurdular, dar gelirliden alıp çetelere kaynak aktardılar, rant için kentleri ve doğayı betona boğdular, asırlık yardım kurumlarını bile depremde çadır satar hale getirdiler, doğal afetleri felakete çevirdiler: Sözün özü memleketi bir şirket gibi yönettiler ve sermayedarlara ülkeyi peşkeş çektiler" şeklinde konuştu.
 
 
‘Ortak noktaları Kürt sorununda inkâr’
 
Aynı amacı güdenlerin seçime giderken en faşizan, en gerici ittifak çatısı altında birleştiğini söyleyen Memiş, "Ortak noktaları Kürt sorununda inkâr ve güvenlikçi politikaları, kadın karşıtlığı, gericilik, barışa karşıtlık, demokrasinin ortadan kaldırılışıdır. Bunların bize reva gördüğü kayyum düzenidir, ihraçlardır, adaletsizliktir, tekçiliktir, militarizmdir, işkencedir, cezaevlerinde insanlık dışı uygulamalardır. Yargı eliyle siyasi gözaltı operasyonlardır" diye belirtti. 
 
‘Halk kuru soğana muhtaç oldu’
 
Türkiye ekonomisinin son 20 yılda yaşadığı yıkıma dikkat çeken Memiş, "Az gitti uz gitti, bir arpa boyu yol alamadı, üstelik masallar ve ninnilerle uyutulmaya çalışılan yoksul halkın, artık açlık sınırının çok altındaki alım gücüyle uyumaya bile mecali kalmadı. Mızrak çuvala sığmıyor, Türkiye toplumunun sabır taşı çatlayalı çok oldu. 'Muhteşem yüzyıl”ımızı özetlemeye yeten tek şey, halkımızın kuru soğana bile muhtaç olmasıdır. Sadece başkanlık rejiminin sonrasında, pandemide, ekonomik krizde ve depremde karşı karşıya kaldığımız hakikat belli: İnsanca çalışmamız ve insanca yaşamamız bir yana, hayatta kalmamızı bile sağlamaktan çok uzak bir düzenle karşı karşıyayız" şeklinde konuştu. 
 
‘Özgürlükçü, demokratik yönetim’
 
Köhnemiş düzene karşı alanlarda olduklarını belirten Memiş, "İnsan hakları, barış ve sosyal adalet, örgütlenme özgürlüğü, sendikal haklar ve insan onuruna yaraşır koşullarda yaşayabilmek için azim ve kararlılıkla kavgamızı sürdüreceğiz. Bizi içine hapsetmeye çalıştıkları karanlığı yırtacağız. Şimdi, eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik, bilimsel bir ülke yönetimine hiç olmadığı kadar ihtiyacımız ve bunun gerçekleşmesi için bir seçeneğimiz var: O da bu iktidarı göndermek" diye konuştu 
 
Miting, Suavi'nin ezgileri ve halaylarla son buldu.
 
Êlih: Birlikte başaracağız
 
 
1 Mayıs dolayısıyla Êlih’te (Batman) miting düzenlendi. Miting öncesi Milli Eğitim Vakfı İlkokulu önünde toplanan emekçiler, kortej halinde 8 Mart Kadın Parkı’na giriş yaptı. Oluşturulan kortejde pankartlar taşınırken, sık sık “Bijî bexwedana kedkaran”, “Bijî yek Gulan”, “Direne direne kazanacağız”, “Jin jiyan azadî” sloganı atıldı. Mitinge Yeşil Sol Parti Eşsözcüsü İbrahim Akın ile DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, HDP Êlih milletvekilleri TJA, Barış Anneleri Meclisi ve binlerce kişi katıldı.
 
‘Tarihimizi betona gömdüler’
 
Mitingde açılış konuşmasını Tertip Komitesi adına Petrol İş Sendikası Êlih Şubesi Başkanı Veysel Kartal yaptı. Ardından ise DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır konuştu. Emekçilerin faşizme karşı büyük bir direniş gösterdiğini belirten Keskin, “Halkların mücadelesiyle AKP-MHP faşist iktidarını yeneceğiz. Edip Solmaz’ın bize miras bıraktığı mücadeleyi sürdürüyoruz. Bu iktidar, emek, doğa düşmanı. 12 bin yıllık Hasankeyf’i kendi çıkarları için betona gömdüler. Tarihimizi, geleceğimiz betona gömenleri biz de 14 Mayıs’ta betona gömeceğiz ve onları göndereceğiz” dedi. 
 
‘İktidarı birlikte göndereceğiz’
 
Ardından da Yeşil Sol Parti Eşsözcüsü İbrahim Akın emekçilerin bayramını kutlayarak konuşmasına başladı. 8 Mart ve Newroz’un coşkusuyla 1 Mayıs alanının dolduğunu söyleyen İbrahim, emekçilerin mücadelesiyle AKP iktidarının gideceğini ifade etti. AKP-MHP iktidarının kendini ayakta tutmak için savaş ve zorbalığa başvurduğuna dikkat çeken İbrahim, “Ancak ne yaparlarsa yapsınlar gidecekler. Bu halk kendisine yapılan saygısızlığı unutmaz. Seçime 13 gün kaldı. Saray rejimini göndermek için 1 oy Kılıçdaroğlu’na, milletvekilliğinde ise bir oy Yeşil Sol Parti’ye vereceğiz. Önceliğimiz partimiz ve milletvekilli seçimi. Bunu birlikte başaracağız. Birlikte bu iktidarı göndereceğiz” dedi. 
 
1 Mayıs mitingi, Kolektîfa Rîtmên Azad ve Agit Işık’ın söylediği şarkıların ardından sona erdi. 
 
Mêrdîn: Halklar hesap soracak
 
 
Mêrdîn’de de 1 Mayıs dolayısıyla yürüyüş ve şölen düzenlendi. Mêrdîn Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde gerçekleştirilen kutlama öncesi Mêrdîn Barosu’na bağlı avukatlar, KESK, DİSK, TMMOB ve Mêrdîn Tabip Odası (MTO) üyeleri kendi binaları önünde toplandı. Karayolları Parkı’na doğru farklı noktalardan gerçekleştirilen yürüyüş kolları Mehtap Caddesi üzerinde bir araya geldi. Yeşil Sol Parti, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile Türkiye İşçi Partisi (TİP) yürüyüş kolları da kendi binaları önünde Karayolları Parkı’na kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş kolları Karayolları Parkı’nda şölenin yapılacağı yerde birleşti. Burada davul ve zurna eşliğinde çekilen halaylarda “Direne direne kazanacağız” ve “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları atılırken, hazırlanan dövizlerle de işçi ve emekçilerin talepleri vurgulandı. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler ile 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulunulmasının ardından açıklama gerçekleştirildi.
 
 
Açıklamanın Kürtçesi Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Eşsözcüsü Evindar Öncü, Türkçesi Eşsözcü Mustafa Bozan tarafından okundu.
 
'Durumumuz gayet kudretli'
 
Açıklamada depremlerde iktidarın rant politikalarının yarattığı yıkımların hesabının sorulacağı vurgulanarak, “İşçiden alıp patronlara verdiler, fakirden çalıp zenginin kasasını doldurdular. Halklarımız, işçi ve emekçiler, kadınlar, gençler 14 Mayıs’ta yapılacak seçimde, 21 yıldır ülkeyi yöneten AKP-MHP iktidarından hesap soracaklardır” mesajı verildi. 
 
Basın metninin okunmasının ardından söz alan Mêrdîn Tabip Odası Başkanı Mustafa Volkan Binbaş ise yapılan operasyonlar ve baskılara tepki gösterirken “Durumumuz gayet kudretlidir” dedi.
 
Açıklamanın ardından 1 Mayıs şöleni çekilen halaylar ve sloganlar eşliğinde son buldu. 
 
Ankara: Bugün umudun günü
 
 
Ankara’da 1 Mayıs coşkulu şekilde kutlandı. Kutlamaya, Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri başta olmak üzere birçok siyasi parti, Kamu Emekçiler Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve bağlı olduğu odalar, Gençlik Kortejleri, Halevleri, Umut-Sen başta olmak üzere emek, gençlik örgütleri, hukuk örgütleri katılım sağladı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, HDP İl Eş Başkanı Pakize Sinemillioğlu ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Ankara 1’inci, 2’inci ve 3’üncü bölge milletvekili adayları da katılım sağlayarak kortejde yürüdü.
 
Gözaltılara tepki: Özgür basın susturulamaz, savunma susmayacak
 
1 Mayıs kutlamaları, Mereş merkezli depremlerde yaşamını yitirenler için saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunda, “Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek” şiiri okundu. Ardından başlayan kutlamalar, halaylar ile sürdü. Kutlamalarda “Direnişi büyüt, direnişi örgütle”, “Bejî 1 Gulan, Savunma boyun eymeyecek”,  “Dîsa em, Reyna Ma. Buradayız kadınlarla değiştireceğiz” pankartları taşınırken, “Jin, jiyan, azadî”, “Kurtuluş yok tek başına. Ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Be serok jiyan nabe”, “Yeşil Sol halktır halk burada”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları atıldı. Yanı sıra, Amed ve Ankara merkezli soruşturmalar kapsamında gözaltın alınan özgür basın emekçileri ve avukatlar için, “Özgür basın susturulamaz”, “Savunma susmadı susmayacak” sloganları atıldı.
 
‘Güzel günlere olan inancımız ve kararlılığımız artıyor’
 
Ardından KESK’e bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) 2’Nolu şube başkanı ve 1 Mayıs Tertip Komitesinden Hüseyin Köklü konuştu. Hüseyin, 1 Mayıs’ın emekçilerin, halkın doğru haber alma hakkını savundukları için cezalandırılan gazetecilerin günü olduğunu belirterek, “Bugün; sahip oldukları devlet gücüne dayanarak halka zulmedenlerin, işkencecilerin, zorbaların değil; bu zulme boyun eğmeden yaşayan, bedenlerini bu şiddete siper eden, büyük bedeller ödeyen devrimcilerin, yurtseverlerin, emekçilerin günü! Bugün umudun günü, bugün kardeşliğin günü, bugün sevginin günü. Bugün bu meydanda toplanan kalabalık, bizlerin içindeki umudu, kardeşliği ve sevgiyi daha da büyütüyor. Gelecek güzel günlere olan inancımızı ve kararlığımızı daha da arttırıyor” diye konuştu.
 
Büro Emekçileri Sendikası’ndan (BES) Özlem Ateş de aynı konuşmayı Kürtçe yaptı. Konuşmaların ardından sanatçı İlkay Akkaya sahneye çıkarak şarkılarını dillendirdi.
 
Şirnex: Emek kazanacak
 
 
Şirnex Emek ve Demokrasi güçleri, 1 Mayıs nedeniyle Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) binası önünde miting düzenledi. Alana kortej şeklinde giren sendika ve siyasi partiler, "İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız", "Bijî berxwedana zindanan", "Jin jiyan azadî", “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek" sloganları atarken, "Eşit işe, eşit ücret istiyoruz", “Yoksulluk üzerinde ücret istemiyoruz", "Adalet" ve "Kadro bizim hakkımız" yazılı dövizler taşındı. Miting 6 Şubat Maraş merkezli yaşanılan depremde hayatını kaybedenlere adanırken, mitinge Yeşiller ve Sol gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Şirnex milletvekili adayları Newroz Uysal, Bedirhan Osal, Zeki İrmez ve çok sayıda emekçi katıldı. 
 
Mitingde konuşan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Şirnex Şube yöneticisi Nizam Kaplan, depremde yaşananları hatırlatarak, “Ekranlarda şov yaparak topladıkları yardımlar sonrası utanmadan yardımseverlerden kahvaltılık malzeme isteyebildiler" dedi. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Şirnex Şubesi Eşbaşkanı Esin Yılmaz, Kürt sorununa dikkat çekerek, “Kürt meselesine yönelik şiddet temelli politikalar nedeniyle 40 yılı aşkın süredir devam silahlı çatışma ortamı işçilerin ekmeğinin daha da küçülmesi anlamına geliyor. Ağır ekonomik kriz ve işsizlik nedeniyle çalışma koşulları giderek kötüleşiyor” diye belirtti. 
 
SES Şirnex Şubesi Yöneticisi Murat Özbey, 1 Mayıs'ın ruhuyla, 14 Mayıs genel seçimlere gittikleri söyledi. 
 
Ardından konuşan Yeşil Sol Parti Şirnex milletvekili adayı Newroz Uysal, mücadele sonunda emeğin kazanacağını belirterek, “Emekçilerin istekleri bizim isteklerimizdir. Bizler emeği ve emekçi haklarını görmezden gelenlere karşı hep direneceğiz. Bu direnişle kapitalist siteme cevap vermemiz gerekiyor. Direnişimiz sonuç verene kadar mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı. 
 
Miting, daha sonra çekilen halaylar ve atılan sloganlarla son buldu.
 
Dîlok: Gün geldi devran döndü
 
  
 
Antep Emek ve Demokrasi Güçleri, “Kapitalist yıkıma, işsizliğe, yoksulluğa karşı birleşelim” şiarıyla Şahninbey İlçesi’nde bulunan Kırkayak Parkı’nda 1 Mayıs’ı kutladı. Yeşil Sol Parti Dîlok Milletvekili adayları, siyasi parti, sivil toplum örgütleri, birçok dernek yöneticileri ve üyeleri, kutlama alanına kortejler halinde giriş yaptı. Kutlamanın yapıldığı park dolup taşarken, alana, “Kamusal, parasız, laik, bilimsel ve anadilde eğitim istiyoruz”, “Sömürüye, yoksulluğa, faşizme karşı; Emek, barış, eşitlik ve özgürlük için yaşasın 1 Mayıs” ve “Emperyalist saldırganlığa, işgale ve savaşa hayır” pankartları asıldı. Sık sık, “Direne direne kazanacağız”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Kurtuluş yok, tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz”, “İnsanca yaşamak istiyoruz”, “Jin, jîyan, azadî”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Bijî yek gûlan” ve “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” sloganlarının atıldığı mitingde, “Tek adama son ver, Yeşil Sol’a oy ver”, “Bijî şereşa sosyalizme” ve “Doğaya, bilime, insana özgürlük” dövizleri taşındı.
 
Program, emek, demokrasi ile özgürlük mücadelesinde ve depremde yaşamını yitirenler adına 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı.
 
İnkarda ısrar ediyorlar
 
İlk olarak Antep Emek ve Demokrasi Güçleri adına Ali Güdücü söz aldı. Bugün dünyanın dört bir yanında hakları için, adalet, demokrasi, barış için mücadele eden işçilerin, emekçilerin alanlarda olduğunu kaydeden Güdücü, kapitalizmin artık daha fazla sömürü, işsizlik, yağma ve yıkım vaat ettiğini söyledi. Kapitalizmin yarattığı ekolojik yıkımın ağır sonuçlarının deprem gibi afetlerde ölüm, yıkım, göç, mültecilik ve açlık olarak insanların karşısına çıktığını belirten Ali, “Kürt sorunu başta olmak üzere, demokrasi, insan hakları, Alevi sorunu gibi temel sorunlarda geleneksel inkar, gelenekçi ve güvenlikçi politikalarda ısrar edilerek ülkede kalıcı barış, özgürlük ve demokratik geliştirilemiyor” diye konuştu.
 
‘Karar anındayız’
 
Hayatın her alanında yaşanan adaletsizlik, kayyım, savaş, sömürü, tekçilik, gözaltı operasyonları, salgın, deprem gibi daha birçok sorunu dile getiren Ali, iktidarın bu politikalarla insanları susturmaya çalıştığını fakat başaramadığını kaydetti. İnsanların mücadelenin gerisine itilmeye çalışıldığına dikkat çeken Ali, arkadaşlık, barış, adalet ve eşit yurttaşlık mücadelesinin dimdik ayakta olduğunu vurgulayarak, “Ve nihayet dediğimiz gün geldi, devran döndü. Bugün artık bir karar anındayız. Kadınlara, kamu emekçilerine, işçilere, kadınlara, çocuklara, bugünümüze ve geleceğimize zarar verenlere, bu halka zararlı olan karanlık rejime son vermek için, yan yana omuz omuzayız. Kapitalist yıkıma, işsizliğe, yoksulluğa karşı birleşeceğiz ve düzeni değiştireceğiz” ifadelerini kullandı.
 
‘İktidar kadın düşmanı’
 
Ardından söz alan Antep Demokratik Kadın Platformu’ndan Serpil Dağdeviren, “1 Mayıs’a giderken önümüzde kadın kazanımlarının pazarlık haline getirilmesine daha yüksek ses çıkarabileceğimiz bir seçim var” diyerek, AKP’nin kadını aileye ve erkeğe tabi tutan politikalarla kadın emeğini yok saydığına dikkat çekti. AKP’nin kadınların yıllarca mücadele ederek kazandıkları kazanımların ortadan kaldırılmasını propaganda olarak kullandığını söyleyen Serpil, “İktidarın kadın düşmanı, savaş yanlısı politikalarına karşı ‘Savaşa hayır’ diyen kadınlar olarak sözümüzü söylemek, ‘Varız’ demek için alanlardayız. Eşitsizliği tamamen ortadan kaldırmak için, yönetim mekanizmasında kadın temsiliyetinin arttırılması ve Kadın Bakanlığı’nın kurulması için alanlardayız. Göçmen kadınlarının emeğinin sömürülmesine son verilmesi için alandayız. Kadınlara rağmen, kadınlar aleyhine çıkan yasalara karşı sözümüzü birleştirelim. ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ demek için alanlardayız. Çalışma yaşamında kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığa son verilmesi için alanlardayız. 8 Mart’ta tüm kadınlar alanlara çıkabilsin, ‘8 Mart resmi tatil olsun’ diyebilmek için alanlardayız. 14 Mayıs’ta bize bunları yaşatanlara bir tek oy vermeyeceğiz. Yaşasın kadınların örgütlü mücadelesi” ifadelerini kullandı.  
 
‘Biz milyonlarız’
 
Son olarak söz alan Aras Kargo işçisi Mahmut Özdemir sözlerine, “Biz milyonlarız, bizi yok edemezsiniz” diyerek başladı. Depremlerde, krizlerde işçilerin çalıştığını ve haklarını almak istediğini vurgulayan Mahmut, “Madenlere biz girdik, ekmeği biz ürettik, kargoları biz dağıttık ama aç kaldık. İş cinayetlerine kurban gittik. Enkazların altında kaldık. Kaybettiklerimizin acısını boynumuza asarak yola çıktık. Artık yeter diyoruz. Bu kaderi değiştireceğiz diyoruz. İş cinayetlerinde, felaketlerde ölmek istemiyoruz. Onurlu bir yaşam istiyoruz.  Çocuklarımız aç yatmasın istiyoruz. Sendikalaşma önündeki engeller kaldırılsın, grev hakkımız engellenmesin istiyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Sendikalaşıp, örgütlendikten sonra artık kimsenin kargo işçilerini yok saymadığını dillendiren Mahmut, “Çünkü kargo işçilerinin kaderini patronun eline bırakmadık. Çocuklarımıza onurlu bir yaşamı bırakmayı böyle öğrendik. Ben gururla söylüyorum, sendikalı bir işçiyim. İşçilere söylüyorum hakkınızı aramaktan asla korkmayın. Yaşasın örgütlü mücadelemiz” diye konuştu.
 
Program boyunca coşkunun eksilmediği miting, Kürtçe şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.
 
Sêrt: Sermayedarların değil emekçilerin yayındayız 
 
Sêrt’te, işçi ve emekçiler, 1 Mayıs kapsamında KESK Sêrt Şubeler Platformu binasında bir araya geldi. Kentteki sivil toplum örgütlerinin içerisinde yer aldığı 1 Mayıs Tertip Komitesi öncülüğünde bir araya gelen işçiler, giydikleri önlükler ve hazırladıkları pankartlarla, Merkez ilçeye bağlı Demokrasi Meydanı’na doğru yürümek istedi. İşçiler, Siirt Valiliği’nin dün almış olduğu 4 günlük eylem ve etkinlik yasağı gerekçe gösterilerek polis tarafından engellendi. Yapılması planlanan yürüyüşün engellenmesiyle şube binası önünde oturma eylemi yapan emekçiler, üç dilde “Yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankart açarak sık sık, “Emekçiye değil çetelere barikat”, “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganları attı. 
 
Şube binası önünde yapılan 1 Mayıs açıklamasına, Yeşil Sol Parti Sêrt milletvekili adayı Tuncer Bakırhan, HDP Sêrt milletvekili Sıdık Taş ile yerine kayyım atanan Sêrt Belediye Eşbaşkanı Berivan Helen Işık da katıldı. 
 
Sêrt Baro Başkanı Muhammed Alptekin, Valiliğin almış olduğu kararın keyfi olduğunu vurgulayarak, “İşçinin emekçinin yanında olma hakkımız yine kanuna aykırı bir şekilde tamamen bir talimatla engel aracı yapıldı. Sêrt’te yaklaşık üç senedir, rutin ‘kopyala, yapıştır’ bir yasak kararı var. Biz diyalog kanallarını kullanıp, barış içerisinde resmi bir bayramı kutlamak isterken, anayasaya aykırı bir şekilde ve kendi yasaklama kararlarına aykırı bir şekilde önümüz kesildi” diye belirtti.
 
Alınan 4 günlük eylem ve etkinlik yasağının, “Valilik ve Kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinlikler ile kamu kurum ve kuruluşlarının düzenleyeceği programlar, gelenek ve göreneklere göre yapacakları programlar, spor faaliyetleri hariç olmak üzere” ibaresine işaret eden Muhammed, şöyle devam etti: “Sêrt’te belli bir kesim istediği eylemi, gösteriyi ve bayramı kutlayabilir. Lakin biz, sermayedarların değil, emekçi ve işçilerin yanında olduğumuz için bizim kutlamamıza izin vermiyorlar. Bizler ağır şartlarda çalışan emekçi ve işçilerin, maden işçilerinin, kadın ve çocuk işçilerin, kayıt dışı çalıştırılan özel sektör öğretmenlerinin, taban ücret uygulamasına tabi tutulmayan özel sektör çalışanlarının, sağlık sektöründe şiddete uğrayan doktorlarımızın yanında olduk diye, bize müsaade edilmiyor.” 
 
Tutuklamalara tepki
 
Daha sonra basın metni Sêrt Tabip Odası Başkanı Mehtap Şekerci tarafından okundu. Mehtap, giderek artan hak ihlallerine dikkat çekerek, “İnsanlarımızın ihtiyacı olan, yasakları değil, özgürlükleri temel alan; demokratik bir cumhuriyet, sosyal hukuk devletidir. Bu ihlaller ve ağır durum karşısında mücadele eden işçiler ve sendikacılar baskılara maruz kalıyor, yargılanıyor ve tutuklanıyor. Ağır ekonomik koşulların haberini yapan gazeteciler yargılanıyor ve tutuklanıyor. Bu baskılara maruz kalanları savunan avukatlar ve insan hakları savunucuları da baskıya maruz kalıyor, yargılanıyor, tutuklanıyor” sözleriyle baskılara tepki gösterdi.  
 
Amed: Bu düzeni değiştireceğiz
 
 
Amed Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı için yürüyüş ve kutlama yapıldı. Açıklama ve kutlamadan önce kitle Urfa Kapı ve Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) önünde toplanarak Dağkapı Meydanı’na kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe platform bileşenleri, Yeşil Sol Parti Amed milletvekili adayları ile il eşsözcüleri, HDP ile DBP il ve ilçe örgütleri, TJA, Rosa Kadın Derneği, CHP, sivil toplum örgütleri ve yurttaşlar katıldı.
 
Dağkapı Meydanı’na gelen kitle polislerin meydanı ablukaya alması ve kurulan arama noktalarının ardından alana geçebildi. Alanda yapılan açıklamanın Kürtçesini Amed Tabip Odası Başkanı Elif Turan okudu. Elif, “Beceriksiz politikalar ve kar hırsı ile bütünleşen iktidarın rant politikaları nedeniyle sonuçları çok çok ağır olan depremde yaşamlarını yitirenleri tüm yurttaşlarımızı saygı ile anıyoruz. Doğal bir felaketin insan eliyle son birkaç yüzyılın en büyük trajedilerinden birine dönüşmesine neden olanlar göstermelik açıklamalarla, birkaç tutuklamayla kendilerini işin içinden sıyıramayacaklar. Ant olsun ki, yaşamını yitiren her bir canlının, denetimsizliğin, rant politikalarının yol açtığı yıkımların er ya da geç hesabını soracağız. Her gün yaptıkları sahte açılış törenleriyle, doğalgaz aldatmacasıyla, savaş silahlarını sahneledikleri gösterileriyle bizlere depremin acısını unutturamazlar. Bizim boş laflara karnımız tok! Hiçbir hamasi nutuk kamusal hizmetlerin çöktüğü gerçeğini gizlemeye yetmez” dedi.
 
‘Her şeye zam geldi’
 
İktidarın profiline işaret eden Elif, “Ortak noktaları Kürt sorununda inkâr ve güvenlikçi politikalar, kadın karşıtlığı, gericilik, barışa karşıtlık, demokrasinin ortadan kaldırılışıdır. Bunların bize reva gördüğü Kayyum düzenidir, ihraçlardır, adaletsizliktir, tekçiliktir, militarizmdir, işkencedir, cezaevlerinde insanlık dışı uygulamalardır. Yargı eliyle siyasi gözaltı operasyonlarıdır. Sabrımız tükendi. Artık böyle gitmez dedik, gerçekten de gitmiyor. Eşitlik, özgürlük, adalet, barış, demokrasi ve laiklik için artık yeter diyoruz” sözlerine yer verdi.
 
Elif son olarak, taleplerini şöyle sıraladı: “Emeğin sömürülmediği, yüzde 1’in değil yüzde 99’un mutlu yaşadığı, sendikal hak ve özgürlüklerin, örgütlenmenin, hak arama yollarının açık olduğu, grev hakkının engellenmediği, kullanıldığında da yasaklanmadığı, herkesin güvenceli, kadrolu çalıştığı bir işinin ve insanca yaşamaya yetecek bir ücretinin olduğu, KHK ve fiili OHAL rejimine son verildiği, ekonomik krizlerin, salgınların, depremlerin, afetlerin faturasının halklarımıza ve emekçilere kesilmediği, kimsenin kimliğinden, inancından, cinsiyetinden dolayı ikinci sınıf yurttaş muamelesi görmediği, kadınlara yönelik şiddet, taciz ve tecavüzün son bulduğu, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırıldığı, eşit yurttaşlığın, barış ve kardeşliğin hâkim olduğu, düşünce ve ifade özgürlüğünün suç olarak görülmediği ve cezalandırılmadığı, gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan, emekçiler olarak, işçi sınıfı olarak, kadınlar, gençler olarak özgürlük meşalesini yakıyoruz, yeni bir başlangıç için aydınlığa koşuyoruz. Kapitalist yıkıma, işsizliğe, yoksulluğa karşı birleşeceğiz, bu düzeni değiştireceğiz!”
 
Sonrasında her kurumdan temsilciler kısa konuşmalar yaparak günün anlam ve önemine değindi.
 
Yapılan konuşmaların ardından kutlama halaylar eşliğinde sona erdi.
 
Mersin: Yeşil Sol Parti’ye yoğun ilgi
 
 
Mersin’de 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla, birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütünün içerisinde yer aldığı Mersin Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde binlerin katılımıyla kutlandı. Kutlama öncesi sabahın erken saatlerinde Eski Tevfik Sırrı Gür Stadı’nın önünde toplanan siyasi parti, sivil toplum örgütleri temsilciler ile emekçiler, kutlamanın yapılacağı Cumhuriyet Meydanı’na davul zurna eşliğinde yürüyüş gerçekleştirdi. Çevredeki yurttaşların da alkış ve ıslıkları ile destek verdiği coşkulu yürüyüşte, Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’nun tüm bileşenleri, kendi flama ve pankartlarını taşıdı. Yürüyüş boyunca “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber, ya hiçbirimiz”, “Patates, soğan, güle güle Erdoğan, “Yaşasın devrim ve sosyalizm“, “Direne direne kazanacağız”, “Jin, jiyan, azadi”, “Selam selam, İmralı'ya bin selam” “Biji berxwedana zindanan” sloganları hiç eksilmedi.
 
Uzun yürüyüşün ardından kutlamanın yapıldığı alana gelen binlerce emekçi flamaları ve pankartlarıyla alanı hıncahınç doldururken, Yeşiller ve Sol Gelecek Parti (Yeşil Sol Parti) kortejinin alana girmesiyle beraber alanda alkış ve ıslıklar yükseldi. Ardından alanda bulunan emekçiler, çalan şarkılar eşliğinde uzun bir süre halaya durdu. Halaylar esnasında alanda renkli görüntüler oluştu.
 
İktidara tepki
 
Saygı duruşunun ardından başlayan mitingde, ilk olarak 6 Şubat’ta meydana gelen depremde yaşamını yitirenler anıldı. Ardından depremin yarattığı yıkımın sorumlusu olarak gösterilen iktidarın,  14 Mayıs’ta emekçiler tarafından gönderileceğinin sözü verildi. Ayrıca Kürt basınına yönelik baskı ve tutuklamalarının da kınandığı mitingde,  özgür bir ülke inşa edilene kadar mücadeleye devam edileceğinin altı çizildi.
 
Adana: İşçiler taleplerini dile getirdi
 
 
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Bayraklı Park'ta miting gerçekleştirip, 1 Mayıs'ı kutladı. Kutlamaya binlerce emekçinin yanı sıra Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve bağlı sendikaların genel başkanları ile Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin katıldı. Mitingde işçiler taleplerini dile getirdi.  
  
Mitingde konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, işçilerin Ocak ayında aldığı ücret ile Aralık’ta aldığı ile bin 500 TL kayıp olduğunu ifade ederek, “Asgari ücret vergi dışı kaldı ama bu yetmiyor. Bu alanda bulunanlar Ocak ayında aldığını Aralık ayında almıyor. Vergiyi sabitlemek gerekiyor. Siyasi partilere, Meclis’e kim geliyorsa bir an evvel çözün. Çözmezseniz her gün bu meseleyi ülke gündeminde tutmaya devam ederiz” diye konuştu. 
 
Mûş: Artık bu böyle gitmez
 
 
Mûş’ta Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu tarafından düzenlenen 1 Mayıs buluşmasına, Yeşiller Sol Parti milletvekili adayları Sümeyye Boz ve Serhat Dursun, çok sayıda sivil toplum ve meslek örgütü temsilcisi katıldı. Buluşmada konuşan KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen Şube Başkanı İlyas Aslan, “Bizden alınan vergiler savunma ve güvenlik adı altında silahlanmaya, teşvik-vergi affı olarak sermayeye, patronlara harcanıyor. Kürt sorununda çözümsüzlük ve imha siyasetiyle kendi bekalarını garantiye almayı hedefliyorlar. Rant ve sömürü düzeni devam etsin istiyorlar. Artık böyle gitmez dedik, gerçekten de gitmiyor. Eşitlik, özgürlük, adalet, barış, demokrasi ve laiklik için artık ‘yeter’ diyoruz” dedi.
 
Bedlîs: Direne direne kazanacağız
 
 
Bedlîs Emek ve Demokrasi Platformu, 1 Mayıs'a ilişkin Tetwan ilçe merkezinde bulunan AVM önünde açıklama yaptı. "Bijî Yek Gûlan" pankartının açıldığı açıklamada, "Direne direne kazanacağız", "Yaşasın 1 Mayıs", "Anadilde sağlık anadilde eğitim" dövizleri taşındı. Açıklamaya platform bileşenlerinin yanı sıra Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Bedlîs milletvekili adayı Semra Çağlar Gökalp ve kentteki siyasi parti temsilcileri katıldı. Bütün işçi ve emekçilerin 1 Mayıs'ını kutlayan Semra, başta işçi ve emekçiler olmak üzere herkesin 14 Mayıs seçimlerinde Yeşil Sol Parti'ye destek vererek, Türkiye'de katmerleşen toplumsal sorunların çözümüne katkı sağlaması gerektiğini söyledi. İktidarın ekonomik krizi derinleştirmeye devam ettiğini belirten Semra, AKP iktidarını birlikte mücadeleyle göndereceklerini söyledi.
 
Eğitim-Sen Bedlîs Şube Eşbaşkanı Abdulhakim Kartal da, iktidarın işçi ve emekçilere yönelik politikalarına tepki göstererek, "Zamlar, hayatımızı olanaksız kılıyor. Türkiye her alanda insanlarımız güvencesizler haline geldi. Her şeye zam gelirken, yerinde sayan tek şey maaşlarımız" dedi.