32 siyasi parti ve örgütten Cindirêsê katliamına kınama

  • 15:43 23 Mart 2023
  • Güncel
 
HABER MERKEZİ - Cindîrêsê’de 4 Kürt’ün katledilmesini kınayan 32 parti ve örgüt, katliamdan Türkiye’nin sorumlu olduğunu belirtti. 
 
Kuzey ve Doğu Suriye’de faaliyet gösteren 32 siyasi parti ve örgüt, Efrîn’e bağlı  Cindirêsê’de Newroz’u kutlamak isteyen 4 Kürdün katledilmesine ilişkin açıklama yaptı.
 
Açıklama, Qamişlo’daki Kuzey ve Doğu Suriye Diplomatik İlişkiler ve Araştırmalar Merkezi önünde Kürtçe ve Arapça yapıldı.
 
32 siyasi parti ve örgütün yaptığı açıklama şöyle:
 
“SMO’ya bağlı El Şerqiye grubu, Efrîn Cindirêsê’de Newrozu kutlamak isteyen bir grup Kürde ateş etti. Saldırıda 4 yurttaş şehit düştü, bazıları da yaralandı.
 
Bu suç, başta Efrîn olmak üzere Türk devleti ve çeteleri tarafından işgal altındaki bölgelerin gerçekliğini ortaya çıkarıyor. Efrîn, 5 yıldır DAİŞ artıkları, El Nusra ve Türk devletinin getirdiği terörist katletme, işkence ve hırsızlık suçlarının acısını çekiyor. Türk devleti aynı zamanda bölgenin demografik yapısını değiştirmek için silahlı grupları Kürtlerin yerine yerleştiriyor.
 
Sorumlu Türk devleti
 
Türk devleti ve muhalefet hem bu suçun hem de bu bölgede yaşanan suçların sorumlusudur. Ayrıca silahlı bir grubu aklama ve suçlama girişimleri, Efrîn ve Suriye’nin diğer işgal altındaki bölgelerde yaşanılan trajediyi ve hakikatin üstünü örtmek içindir.
 
Uluslararası topluma çağrı
 
Kuzey ve Doğu Suriye’deki partiler olarak, şehitleri anıyor ve yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu temelde uluslararası toplumu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ABD ve Rusya’yı Türk devletinin Efrîn, Serêkaniyê, Girê Spî ve Kuzey-Doğu Suriye’deki diğer bölgelerdeki işgaline son vermeleri için adım atma çağrısı yapıyoruz.
 
Tüm Suriye halklarına, Türk devletinin Suriye topraklarındaki işgalini sonlandırması için mücadeleyi yükseltmeye ayrıca katliamlara karşı tepki gösteren Efrînli yurttaşların yanında durmaya ve göçmenlerin geri dönüş hakkını desteklemesini istiyoruz. Bu suç, BM’nin 2254 sayılı kararının uygulanmasının hızlandırılması, tüm Suriyelilerin müzakerelere katılımıyla Suriye krizine kalıcı bir çözüme ulaştırmak, adaletin, özgürlüğün ve eşitliğin olduğu merkezi olmayan demokratik bir ülkeye ulaşma hedeflerine ulaşmanın önem taşıdığı bir zamanda işlendi.”