Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon 27 Mart’ta raporunu açıklayacak

  • 19:38 23 Mart 2023
  • Güncel
 
HABER MERKEZİ - Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon, PKK Lideri Abdullah’a yönelik tecride dair hazırladığı raporu 27 Mart’ta açıklayacak.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan tecridi gözlemlemek için İstanbul ve Amed’de 24-29 Ocak tarihlerinde siyasi partiler, barolar ve sivil toplum kuruluşları ile görüşmeler yapan Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon, hazırladığı raporu online basın toplantısıyla kamuoyuna açıklayacak.
 
Online basın toplantısı için hazırlanan çağrı metninde, Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecride vurgu yapıldı.
 
Metinde şu ifadeler yer aldı: "Abdullah Öcalan, ağırlaştırılmış hapis cezasına mahkûm edilen binlerce tutsaktan biridir. Kendisi 16 Şubat 1999'dan beri İmralı Adası Cezaevi'nde tek başına tutulmaktadır. Mart 2015'te diğer cezaevlerinden Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş ada cezaevine nakledilmiştir. Abdullah Öcalan, kısa bir yargılamanın ardından önce idam cezasına çarptırılmış, ancak bu ceza daha sonra ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çevrilmiştir. Bu, Türkiye bu uygulamayı kaldırana kadar Sayın Öcalan'ın katı hücre hapsi altında kalacağı anlamına gelmektedir.”
 
27 Mart’ta rapor açıklanacak 
 
Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi’nin İmralı koşullarını incelediği Ağustos 2020 raporunun hatırlatıldığı metinde, “Öcalan'ın tutukluluk koşullarının insanlık dışı olduğunu belirtmiştir. Temmuz 2011'den bu yana birkaç ziyaret dışında avukatlarıyla görüşmesine izin verilmiyor. Avukatların yanı sıra mahkumların aileleriyle görüşmelerine de izin verilmiyor. Abdullah Öcalan, avukatlarıyla en son 7 Ağustos 2019 tarihinde; ailesiyle ise 3 Mart 2020 tarihinde görüşmüştür. İmralı'daki diğer üç mahpus da aynı uygulamaya tabi tutuluyor. 25 Mart, Sayın Öcalan'la görüşülebilmesinin üzerinden geçen ikinci yılı işaret etmektedir. Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon olarak 27 Mart'ta bir basın toplantısı düzenleyerek son Türkiye ziyaretimizle ilgili raporumuzu açıklayacağız” ifadeleri yer aldı.
 
Zoom'daki basın toplantısı 27 Mart'ta saat 11.00'da düzenlenecek.