HDK Kadın Meclisi: Mücadeledeki kadınları hedef almak kimsenin haddi değil

  • 19:22 5 Haziran 2023
  • Güncel
İSTANBUL - HDK Kadın Meclisi, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’a yönelik başlatılan “linç kampanyasına” tepki göstererek, “Tıkanan yerlerin önünü açarak bu süreci atlatmanın yolu, mücadelenin her alanında gözünü kırpmadan emek veren kadınları hedef almak, tek başına sorumlu tutmak değildir, olmamalıdır, ayrıca kimsenin haddi de değildir” dedi
.
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’a dönük başlatılan “linç kampanyasına” dair yazılı açıklama yaptı. Büyük bedeller verilerek elde edilen kadın kazanımlarını korumakta kararlı olunduğunun belirtildiği açıklamada, eşit temsiliyet ile demokratik siyaset alanında var olma ve mücadeleye devam etme vurgusu yapıldı.
 
Seçim sonrası tüm kurum ve yapılarla eleştiri-özeleştiri sürecine girildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, kadınlar olarak en büyük eleştirilerinin “hortlayan” egemen eril zihniyet olduğu belirtilerek, buna geçit verilmeyeceğinin altı çizildi.
 
‘Hayatın hiçbir alanında izin vermeyeceğiz’
 
HDK Kadın Meclisi, açıklamada, dijital medya hesaplarında adeta “lince” maruz kalan Pervin şahsında mücadele yürüten, sorumluluk alan, bedeller ödeyen tüm kadınların yanında duracaklarını vurguladı. Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Pervin Buldan yoldaşımızın bu ülkenin demokrasi ve barış mücadelesine katkıları, ödediği bedelleri, en zor dönemlerde aldığı sorumlulukları unutarak sosyal medya mecralarında başlatılmış olan linç kampanyası, kadın dayanışmasının güçlü kalkanına çarpıp geri dönecektir. Geçmiş döneme ilişkin tüm sorumluluklarımız ortaktır, bu süreçten güçlü çıkabilmemizin yol ve yöntemleri hepimizce de malumdur. Bütün örgütsel mekanizmalarımızı işleterek, tıkanan yerlerin önünü açarak bu süreci atlatmanın yolu, mücadelenin her alanında gözünü kırpmadan emek veren kadınları hedef almak, tek başına sorumlu tutmak değildir, olmamalıdır, ayrıca kimsenin haddi de değildir.
 
HDK Kadın Meclisleri olarak, kadın özgürlük mücadelesini önümüze koyulan tüm engellere rağmen büyüteceğimizi, erkek egemen yaklaşımlara, dile, söylem ve pratiklere hayatın hiç bir alanında izin vermeyeceğimizi deklare ediyoruz. Jin jiyan azadi!”