Kürt genç kadınlarından ‘Bi Çavên Te Welat’ adlı resim yarışması

  • 19:57 13 Mart 2023
  • Kültür Sanat
 
HABER MERKEZİ - Avrupa' da yaşayan Kürt genç kadınların öncülük ettiği “Bi Çavên Te Welat” adlı resim yarışması başladı.
 
Avrupa’da bir grup Kürt genç kadının öncülük ettiği “Bi Çavên Te Welat” adlı resmi yarışması başladı. Jüride Kürt ressamlar Aslı Filiz, Berivan Doğan ve Afgan ressam Leila Moussa yer alıyor. Yarışmanın  konusu ülke sevgisi ve bağlılığı olurken resimler, kolaj ve fotoğraflar, yarışmanın resmi E-Mail (bicavente.w@proton.me) adresine ya da Instagram (bicavente_welat) sayfasına gönderilebilir.
 
Tertip Komitesi’nden yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Sanat yeni bir dünya için yol serer, duygu dünyasına düşünce dünyasına yol açar. Kadınların duygusal dünyası eşsiz bir derinliğe sahiptir. Her insan duygularını birbirinden farklı bir şekilde ifade eder. Yaşadığımız bu zamanda Kurdistanlı kadınların sesi duyurulur bir yankı yaratır. Kürt kadınları hem askeri hem kültürel, dilsel ve sanatsal düzeyde Kurdistan’ın koruyucusudurlar! Ancak Kurdistan halen bölünmüş halde, sömürü ve işgal altında. Bundan dolayı Kurdistan’a yönelik beslediğimiz duyguları ifade etmemiz daha büyük bir önem taşıyor ve mühim olan gücün göstergesidir. Yurt sevgisini ifade etmek de bir eylemdir.” 
 
Yarışmaya katılmak için resmin dijital versiyonu, resmin ismi ve eseri oluşturan kişinin bilgilerinin bulunması gerekiyor.
 
Yarışmanın kazananın belirlenmesinin ardından yarışmaya katılan tüm eserle bir resim sergisinde gösterilecek.