Emek ve Özgürlük İttifakı toplandı

  • 11:37 16 Mart 2023
  • Siyaset
ANKARA - Emek ve Özgürlük İttifakı, seçim gündemiyle HDP Genel Merkezi’nde bir araya geldi. 
 
Emek ve Özgürlük İttifakı, seçim gündemiyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi’nde bir araya geldi. İttifak, Cumhurbaşkanlığı adayı çıkarma eğilimini tartışacak ve Genel Seçimler stratejisini belirleyecek. 
 
Toplantıya, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk, Genel Sekreteri Emre Öztürk, Parti Sözcüsü Özge Akman, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüler Kurulu üyeleri Perihan Koca, Juliana Gözen, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) Sözcüsü Barış Kayaoğlu, yöneticileri Erdal Ataş, Dilşat Cambaz Kaya, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün, Parti Sözcüsü Sera Kadıgil ile HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan, Mithat Sancar, Genel Başkan Yardımcıları Tayip Temel, Tuncer Bakırhan ve Sultan Özcan katıldı.
 
Cumhurbaşkanlığı için müzakere edilecek
 
HDP, dün gerçekleştirdiği Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında Cumhurbaşkanlığı eğilimini yeniden gözden geçirmiş, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 18 Mart’ta gerçekleştireceği ziyaretin ardından tutumunu ortaya koyacağını belirtmişti. Ancak HDP, bu eğilimini Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer alan partilerle müzakere ederek son kararını verecek.
 
Tek liste tartışılacak
 
Ayrıca HDP, Genel Seçimlere bir listeyle girme eğilimini de ittifak partileriyle tartışacak. HDP MYK, Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer alan partilerle müzakere için Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ı yetkilendirmişti.