Saliha Aydeniz'in dokunulmazlık fezlekesi görüşmesi ertelendi

  • 11:44 23 Mart 2023
  • Siyaset
 
ANKARA - DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ile CHP’li Ali Mahir Başarır ve İYİ Parti’li Lütfü Türkkan’ın dokunulmazlıkları bugün Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecekti.
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili (CHP) Ali Mahir Başarır ve İYİ Parti Milletvekili Lütfü Türkkan’ın dokunulmazlıklarının kaldırılması kararı bugün Meclis Genel Kurulu gündemine taşınacaktı
 
Milletvekilleri savunma yapabilir 
 
Meclis Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyon yaklaşık üç hafta önce Ali Mahir Başarır ve Lütfü Türkkan’ın, 8 ay önce de Saliha Aydeniz’in dokunulmazlıklarının kaldırılmasına karar vermişti. Dokunulmazlık kaldırılması sürecinin tamamlanması için Karma Komisyon'un kararının Meclis Genel Kurulu’nda oylanması gerekiyor. Yapılacak oylama öncesinde milletvekillerinin savunma hakkı bulunuyor.
 
151 oy yeterli 
 
Genel Kurul'da dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin oylamada, karar yeter sayısı olan 151 oy yeterli olacak. Her milletvekili için ayrı oylama yapılacak ve Genel Kurul oturumunda dokunulmazlıkların kaldırılması yönünde bir sonuç çıkarsa, üç milletvekilinin yargılanmasının önü açılacak. Milletvekilleri, yargılama süresince görevine devam edecek. Yargılama sonucunda milletvekili hakkındaki ceza kesinleşirse, milletvekilliğinin düşmesi söz konusu olacak.
 
İtirazlar üzerine ertelendi
 
Dün akşam saatlerinde grup başkanvekilleri arasında yapılan görüşmede AK Parti Grup Başkanvekilleri, Saliha,Ali Mahir ve Lütfü'nün dokunulmazlık dosyalarını Meclis Genel Kurulu’na getireceklerini ifade etti. CHP, HDP ve İYİ Parti Grup Başkanvekillerinin itirazlarına rağmen AK Parti grubu kararından vazgeçmedi. Görüşmelerin gece de devam etmesi ve muhalefetin itirazlarının sürmesi üzerine AK Parti grubu, bugün için dokunulmazlıkları gündeme getirmekten vazgeçti. Muhalefet partilerinin temsilcileri, üç milletvekilinin dokunulmazlık dosyalarının önümüzdeki hafta yeniden gündeme getirilebileceğini ve dokunulmazlıkların kaldırılmasının söz konusu olabileceğini ifade etti.
 
Ne olmuştu? 
 
DBP’li Saliha Aydeniz hakkında açıklama yaptığı sırada kendisini engellemeye çalışan polise müdahalede bulunması gerekçesiyle fezleke düzenlenirken, CHP’li  Ali Mahir Başarır hakkında, görevden alınan CHP’li Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın yargılandığı Yalova 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davaya müdahalesi nedeniyle “duruşma hakimlerine alenen hakaret” ve “adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” nedeniyle fezleke düzenlenmişti.
 
İYİ Partili Lütfü Türkkan hakkında ise Bingöl’de esnaf ziyareti sırasında hayatını kaybeden asker yakınına “hakaret” nedeniyle fezleke hazırlanmıştı.