İstanbul Newroz’a hazır

  • 09:02 18 Mart 2023
  • Güncel
 
İSTANBUL - İstanbul’da Newroz hazırlıklarının davam ettiğini söyleyen Newroz Tertip Komitesi’nden Aylin Hacaloğlu, “Tüm kadınları, halkları Newroz ateşiyle özgürlüğe diyerek dayanışma ve birlikteliği büyütmek için 19 Mart Pazar Yenikapı Miting alanına bekliyoruz” diyerek herkesi alana çağırdı.  
 
Mereş (Maraş) merkezli gerçekleşen 11 kenti etkileyen depremde yaşamını yitiren on binlerce yurttaşa ve depremzedeye adanan 2023 Newrozu “Her der Newroz, her dem azadî” şiarıyla gerçekleştirilecek. Yaşanan acının ve yasın göğüslenerek direniş ile karşılandığı Newroz için alanlarda çalışmalar devam ediyor. Newroz’un Türkiye ayağında en kitlesel geçtiği yerlerden bir olan İstanbul’da da çalışmalar için sona yaklaşılıyor. İstanbul Newroz Tertip Komitesi üyesi HDP PM üyesi Aylin Hacaloğlu 19 Mart’ta Yenikapı Miting alanında gerçekleşecek olan Newroz öncesi yaptıkları çalışmalara ilişkin konuşarak halkı Newroz’a çağırdı.
 
 'Newroz iradenin fotoğrafı olacak'
 
Depremin yarattığı yıkım, yas ve öfke ile Newroz’u karşıladıklarını dile getiren Aylin, 2023 Newrozu’nun aynı zamanda bir milat olduğunu ifade etti. Aylin, “Newroz bir direnişin sembolüdür. Halkların bir araya gelip birlikte direnişi büyüteceği bir süreç olarak görüyoruz. Halkın Newroz alanlarını, sokakları doldurması tepkiselliğin irade olarak ortaya konmasının fotoğrafı olacak. Newroz’a büyük bir kitlenin katılması halkın kötü giden sürecin hesabını soracağını ve yeni yaşamı öreceğini gösterecek.”
 
Deprem bölgesindeki çocuklar için boya kalemleri…
 
Newroz hazırlıklarına devam ettiklerini söyleyen Aylin, çeşitli çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Aylin, “Bütün ilçelerde broşür dağıtımı, toplantılar, ev ve pazar ziyaretleri gerçekleştiriliyor. Bir çok alanda çalışma yürütüyoruz. İlçelerden Newroz alanlarına gelişlerin sağlanması için çalışmalar yürütülüyor. Aynı zamanda Newroz günü halkın alana gelirken yanında deprem bölgesindeki çocuklar için boyama kitabı, defter ve boya kalemi getirmesi için kampanya yürütüyoruz. Halkın Newroz’a ve çalışmalarına ilgisi her zaman yüksekti bu dönemde de yüksek. Sadece deprem değil, depremden önce de yaşanan savaş politikaları, ekonominin bu halde olması, kurumların içinin boşaltılması, adaletin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin olmaması halkı öfkeyle Newroz’a getiriyor. Newroz’da savaşların, ayrımcı politikaların sonlandırılması için görüşülmesi gereken PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için isyan yükselecek.”
 
‘Direnişi büyütelim’
 
Son olarak Newroz’a katılım çağrısında bulunan Aylin, Newroz’un bütün yaşanan baskılara ve acılara karşı neden gerçekleştirildiğini belirtti. Aylin, “Newroz umudu, direnişi, mücadeleyi kolektif bir şekilde yükseltmektir. Dehakların al aşağı edildiği süreci bu Newroz’da da göreceğiz. Bu Newroz’da halaylar olmayacak. Halaylar bizim için çok önemlidir ama bu süreçte olmayacak. Sanatçılarımız ve dengbejlerimiz ağıtlarıyla, stranlarıyla sahne alacaklar. Süreci göğüsleyen bir Newroz olacak. Tüm kadınları, halkları Newroz ateşiyle özgürlüğe diyerek dayanışma ve birlikteliği büyütmek için 19 Mart Pazar Yenikapı Miting alanına bekliyoruz” diye çağrıda bulundu.