Gever’de Newroz ateşi yarın yakılacak

  • 09:10 18 Mart 2023
  • Güncel
 
 
COLEMÊRG - Gever’de yarın Yenişehir Stadı’nda Newroz ateşinin yakılacağını söyleyen HDP’li kadınlar, “14 Mayıs'ta yapılacak seçimin mesajını alanları doldurarak verelim” diyerek herkesi Newroz’a davet etti. 
 
Bu yıl “Her der Newroz her dem azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarıyla 39 merkezde gerçekleştirilecek Newroz ilk olarak Colemêrg’in (Hakkari) Şemzînan (Şemdinli) ilçesinde yakılan ateşle startı verildi. Gever (Yüksekova) ilçesinde ise Newroz ateşi yarın (19 Mart) saat 10.00’da Yenişehir Stadı’nda yakılacak. HDP İlçe Örgütü, günler öncesinden ev ev, sokak sokak gezerek halkı Newroz etkinliğine davet etti. 
 
İlçede Newroz’u karşılamaya hazırlanan kadınlar, herkesi alanlara çıkmaya çağırdı. 
 
‘Günümüz Dehaklarından hesap sorma günü’
 
HDP Gever İlçe yöneticilerinden Gülcan Ceylan, Newroz’u bu yılda büyük bir heyecan ve coşkuyla karşılayacaklarını söyledi. Alanları dolduracaklarını belirten Gülcan, “Yaşanan depremden kaynaklı bu sene Newroz’u ağır bir yıkımın ve acının gölgesinde karşılıyoruz. Newroz nasıl ki doğanın dirilişine denk geliyorsa yaşanan yıkımın, kayıpların asıl sebebi olan günümüz Dehaklarından hesap sorma ve onlara karşı mücadele etme günüdür” ifadelerini kullandı. 
 
Newroz’a davet 
 
Newroz’un aynı zamanda bir meydan okuma günü olduğunu ifade eden Gülcan, “2023 Newrozu’nu tam da bu ruha uygun olarak karşılamalıyız. Bizler Gever’de günlerdir köy, mahalle ve sokaklarda gezerek, halkımızı Newroz’a davet ediyoruz. Bütün Gever halkının Newroz alanını doldurmaya, alanda hep bir ağızdan barışı ve özgürlüğü haykırmaya davet ediyoruz” dedi. 
 
‘Mesajımızı alanları doldurarak verelim’
 
HDP Gever İlçe Eşbaşkanı Halime Süre ise, bu yılki Newroz’un tarihi bir Newroz olacağını kaydetti. Halime, “Yıllardır heyecan ve coşkuyla kutladığımız Newroz’u bu sene de aynı şekilde kutlayacağız. Bu yılk,i Newroz’un cezaevlerinin kapılarının açılmasına, barışın ve özgürlüğün sağlanmasına vesile olmasını diliyoruz. Gever halkını Newroz alanını doldurmaya davet ediyoruz. Newroz’da 14 Mayıs’ta yapılacak seçimin mesajını da alanları doldurarak verelim” diye konuştu.