Nisêbîn ve Qoser'de Newroz'a çağrı

  • 15:17 18 Mart 2023
  • Güncel
 
MÊRDÎN – Nisêbîn’de 21 Mart’ta gerçekleştirilecek Newroz’un hazırlıkları devam ederken, Qoser’de yarın Newroz ateşi yakılacak. 
 
Bu yıl “Her der Newroz, her dem Azadî” şiarıyla Mereş (Maraş) merkezli depremlerde yaşamını yitirenlere adanan Newroz’un gerçekleştirileceği önemli merkezlerden biri de Mêrdîn’in Nisêbîn (Nusaybin) ilçesi. Tertip komitesinin Kaymakamlık ile yaptığı görüşmeler sonucunda, 21 Mart Salı günü yakılacak Newroz ateşi için 8 Mart Mahallesi’ndeki Cegerwxîn Parkı’nın karşısındaki Newroz Alanı belirlendi. 
 
Nisêbînlilere çağrı
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mêrdîn Milletvekilli Pero Dündür ve Êlih Milletvekilli Mehmet Rüştü Tiryaki’nin konuşmacı olarak katılacağı Newroz’da, sanatçı Mervan Tan da sahne alacak. Newroz Tertip Komitesi tüm Nisêbîn halkını Newroz alanına çağırdı.  
 
Bildiri dağıtıldı
 
HDP İlçe Eşbaşkanı Şindar Akıncı da, “21 Mart’ta Ronahi, Rahşan ve Zekiyelerden devraldığımız meşaleleri Nisêbîn’de yakacağız. Halkımızı özgürlük mücadelesine çağırıyoruz” dedi.  
 
Mahallelerde sokak sokak bildiri dağıtılarak, halk Newroz alanına çağrıldı. 
 
Qoser’de yarın Newroz ateşi yakılacak
 
Öte yandan Qoser (Kızıltepe) ilçesinde de Otogar Meydanı'nda yarın düzenlenecek olan Newroz için bildiriler dağıtıldı. Sloganlar eşliğinde kent merkezinde dağıtılan bildirilerle halkın Newroz’u kutlandı.