Samandağ’da 40’ıncı gün anması

  • 18:19 18 Mart 2023
  • Güncel
HATAY - Hatay Deprem Dayanışma üyeleri depremde yaşamını yitirenlerin anısına 40'ıncı günde kazanları kaynatıp baxurları yaktı. 
 
Hatay Deprem Dayanışma gönüllüleri 6 Şubat Mereş depreminin üzerinden 40 gün geçmesi dolayısıyla Samandağ Deprem Dayanışma alanında düzenlediği etkinlikte kazanlarda yemek kaynattı. Arap Alevilerinin anmalarda kullandığı Baxur (Tütsü ve reyhan kokusu) eşliğinde yapılan etkinlikte hem yaşamını yitirenler anıldı hem de yıllardır süre gelen bir kültür yaşatıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce’nin de katıldığı anmada konuşan gönüllülerden Cansel Aslan, yapılan anmanın aynı zamanda Samandağ’ın geleneklerini ve kültürünü devam ettirme amacı taşıdığını ifade etti. 
 
‘Terk etmemeye kararlıyız’
 
Cansel, yitirilen canları anmak iğçin bir araya geldiklerini belirterek, “Yitirdiğimiz canlarımızı anmak için bir araya geldik. Biz Hatay Deprem Dayanışması gönüllüleri olarak Hataylılar ve dışarıdan gelen dostlarımızla birlikte depremin ilk gününden beri Hatay ve Samandağ halkının yaralarını sarmaya çalışıyoruz. Hatay’ı ve Samandağ’ı terk etmemeye kararlıyız. Samandağ’ın kültürünü ve geleneklerini yaşatmaya kararlıyız. Samandağ halkının Samandağ’da kalabilmesinin koşullarını oluşturana kadar çalışmalarımıza devam edeceğimizi bir kez daha sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bugün geleneklerimize uygun olarak baxurumuzla, reyhanımızla yitirdiğimiz canlarımızı bir kere daha anmak istiyoruz” dedi.
 
Açıklamanın ardından kazanlarda kaynatılan yemekler halka dağıtıldı.