Kale eteklerindeki otlar sofraların vazgeçilmezi

  • 09:04 2 Haziran 2023
  • Yaşam
 
WAN - Baharın gelişi ile birlikte Wan Kalesi’nin eteklerinde toplanan otlar, hem sofraların hem de tezgahların vazgeçilmezi oluyor. 
 
Baharın gelmesi ile birlikte Wan’da (Van) sofraların vazgeçilmezi otlar da çıkmaya başladı. Wan Kalesi’nin eteklerinde toplanan selemask (kazayağı), pirpar (semizotu), gezgezok, çiriş, tuzik, nane, tolik, pelhewez gibi otlar hem sofralarda hem de tezgahlarda yerini almaya başladı. Yaz aylarının sonuna kadar kadınların topladığı bu otlar aynı zamanda bir geçim kaynağı da oluyor. 
 
‘Sofralarımızı zenginleştiriyor’
 
 
Kalenin eteklerinde halkın “pincar” olarak isimlendirdiği otları toplayan kadınlardan Hatice Ağış, baharla birlikte bu otları toplamaya başladıklarını belirterek, otların aynı zamanda sağlık için faydalı olduğunu da söyledi. “Burada birçok pancar çeşidi yetişiyor” diyen Hatice, “Evde oturmaktansa gelip burada hem doğa ile iç içe oluyoruz hem de faydalı otları toplayıp evimize götürüyoruz. Taze taze topladığımız bu otlar hem sofralarımızı zenginleştiriyor hem de kış için kurutuyoruz. Aynı zaman da çok lezzetli yemekler de yapıyoruz bu topladığımız otlarla” ifadelerini kullandı. 
 
‘Doğa ile de iç içe oluyoruz’
 
 
Topladıkları otların çeşitlerini sıralayan Hatice, “Pirpar, nane, çiriş gibi otlar topluyoruz. Bu aynı zamanda sağlık için de iyi, iyi geliyor. Hava güzel, doğa güzel, birbirlerini bütünleyen şeyler bunlar. Buraya herkes gelir ot toplarlar. Sadece burada temiz havayı almak için gelenler bile var. Geldiklerinde güzel vakitler geçiriyor insanlar” sözleri ile doğa ile iç içe olmanın kendilerine iyi geldiğini belirtti.  
 
Faydaları var…
 
 
Çocukları ile birlikte pancar toplayan kadınlardan biri de Melek Karış. “Tuzik çok faydalı bir bitki”  diyen Melek, faydalarına ilişkin de şunları dile getirdi: “Boğaz için çok şifalı bir ot türüdür. Guatr rahatsızlığı olanlar için şifalı otlardan biridir. Selemask da özellikle adet düzensizliklerine iyi gelen bir bitkidir. Gezgezok tansiyon ve kalp rahatsızlıkları olanlar için birebir faydalı bir ottur. Yine mide rahatsızlığı olanlar ise tolik, pelhewêz, kaynatıp içtiklerinde mutlaka faydasını görürler. Hastalara şifa olan otlardır bunlar.”
 
‘Doğa ile bütünleşiyoruz’
 
 
Pancar toplamaya hem aileleriyle hem de arkadaşlarıyla birlikte gelip güzel vakit geçirdiklerini aktaran Melek, “Çoğu kez arkadaşlarımla geliyorum. Piknik yapıyoruz burada. Sonra da otları toplayıp evimize gidiyoruz. Doğanın güzelliği nefesimizi açıyor. Her yer rengârenk çiçeklere, ağaçlara bürünmüş eşsiz doğa güzelliği içinde bitkilerle bir arada olmak huzur veriyor bize. Doğanın güzelliğiyle bütünleşiyoruz adeta. Ağaçlar, çiçekler, hayvanlar ve kuşların sesleriyle büyülü bir yerdir. Şehir gürültüsünden uzak insan sağlığına iyi gelen bitkiler etrafında olmak iyi geliyor” dedi.