Yeni Akit iş başında: Hedef 6284 sayılı yasa

  • 09:04 19 Mart 2023
  • Medya Kritik
Melike Aydın 
 
HABER MERKEZİ - Seçim pazarlığının gündemine kadınların kazanımları ve 6284 sayılı yasa getirilirken derin İslamcı çevrelerin sözcüsü Yeni Akit yine kadın düşmanlığını başlıklarına taşıdı. Hedefinde yine kadınlar oldu.
 
Seçim tarihinin netleşmesinin ardından Cumhur İttifakı'na Yeniden Refah Partisi (YRP) ve HÜDA PAR’ın katılması gündeme geldi. Kadını ve çocuğu şiddetten koruyan 6284 sayılı yasa her iki partinin Cumhur İttifakı ile pazarlığında gündem konularının başında yer aldı. Yıllardır yasanın aleyhinde yayın yapan Yeni Akit de gündeme paralel olarak yasa karşıtı argümanlarıyla erkek aklın sözcülüğünü yapmaya devam etti.
 
Yeniden Refah Partisi’nin içerisinde '6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun kaldırılmasını da öngören şartları Aile Bakanı Derya Yanık’ın ve AKP Genel Başkanvekili Özlem Zengin’in temkinli itirazları bulunsa da ittifak tarafından kabul göreceğe benziyor. YRP yasanın aileyi yıktığını iddia ederken HÜDA PAR cumhurbaşkanlığı seçiminde Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceklerini belirterek hem İstanbul Sözleşmesi’ni hem de 6284 sayılı kanunu hedef alan açıklamalar yayınladı. Yani seçime giderken masada demokrasinin vazgeçilmesi olan kadınların hakları pazarlık konusu yapıldı. Bu pazarlıkta iktidar bloğunun ve ittifak içindeki derin İslamcı çevrelerin sözcüsü Yeni Akit gazetesinin de hedefinde yine kadınlar ve onların hakları oldu.
 
Yasa aileyi değil, görünmez kılınan şiddeti hedef alıyor
 
Yasa medeni durumunun ne olduğuna bakılmaksızın şiddete maruz kalan veya böyle bir tehlike taşıyan kadınların, çocukların, aile bireylerinin korunması ve şiddetin önlenmesi amacını taşıyor. Yasa şiddete maruz kalanlara mekanizmalara başvurma, tedbir talep etme hakkı, hâkime şiddetin sona ermesi ve kadının hayatının korunması için somut, duruma uygun tedbirleri alma, polise de uzaklaştırma kararı alma, uygulama görevi ve yetkisi tanıyor. Yani aslında yasa sağlıklı bir bireyin yetişmesi için gerekli olan huzurlu aile ortamının sağlamaya zemin hazırlayarak şiddetin ortadan kaldırılmasını amaçlıyor. İddia edildiği gibi aileyi bozmuyor, özel alan içinde görünmeyen ve temelde kadına ve çocuğa yönelen şiddetin önüne geçiyor ve üstelik devlet kurumlarına görevler yüklüyor.
 
Hedef demokrasi ve cinsiyet eşitliği, amaç erkeğin mutlak hâkimiyeti
 
YRP’nin ve HÜDA-PAR’ın yasayı hedef alan talepleri ve bu taleplerin iktidar bloğu tarafından desteklenmesine kadınlar sessiz kalmadı. Kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nin feshinin ardından 6284 sayılı kanunun hedef alınacağını söylemişti, akabinde de Medeni Yasanın ortadan kaldırılması, aile reisliğinin geri getirilmesi, erkeğin kadınlar ve çocuklar üzerinde mutlak hâkimiyetinin ve erkeğin sınırsız şiddet uygulama özgürlüğünün de sırasıyla gelebileceğini öngörüyordu. Nitekim gelinen noktada seçim masalarında kadınların hakları pazarlık konusu olmasını ise kadınlar asıl meselenin erkek egemen rejimin demokrasiye ve kadın erkek eşitliğine olan derin İslamcı çevrelerin alerjisini işaret ediyor. Kadınlar bu rejimin ideolojik yansıması erkeğin aileden devlet yapılanmalarına kadar her alanda mutlak hâkimiyetini içerdiğini çeşitli açıklamalarla teşhir etti.
 
Hedef aslında 6284 sayılı yasa
 
Konu kadın olunca derin İslamcı çevrelerin sözcüsü Yeni Akit Gazetesi de yasaya ilişkin tüm erkek egemen argümanlarını haberlerine, köşe yazılarına taşımakta gecikmedi. Hedefinde yine kadınlar vardı. Yeni Akit 15 Mart tarihli haberinde ‘Zillet’e kuyruk oldu 6284’ü unuttu’ başlığıyla aslında kendileriyle aynı çizgide olan ve 6284 sayılı yasanın kaldırılmasına yönelik taleplerine tepki göstermeyen Saadet Partisi’ni eleştirdi. Aslında eleştirisinin merkezinde 6284 sayılı yasa vardı. Haberde ‘Haçlı Batı ürünü devşirme yasa’ tanımı yapılırken yasanın yuva yıktığına vurguda bulunuldu.
 
Hakarete varan başlıklar, yanıltıcı bilgiler servis edildi
 
“Sana yazıklar olsun kadın! Gör bu utanmazları Türkiye” başlığı ile 17 Mart’ta yayınladığı yazı ile yasanın kadınları koruyan tek yasa olduğu paylaşımında bulunan Cumhuriyet gazetesi yazarı Zeynep Oral’ı hedef aldı, haberde Zeynep’in kadın haklarını değil ‘iffetsizliği’ savunduğunu yazabildi. Aynı gün sonunda ünlem işareti ile yayınlanan “Avukat Bilal Yavuz 6284'ü anlattı!” başlıklı haber ise yasanın kadına zulmettiği iddia edilirken video kaydı yayınlanan avukat ‘kadının beyanı esastır’ maddesinin erkekleri mağdur ettiğini ileri sürdü. Avukat videoda karakolda beyanı alınmadan şiddet sarmalına geri gönderilen nice kadını yok saydı.
 
AKP’li kadınlar da hedefte
 
YRP’nin AKP ile görüşmelerinde 6284 sayılı yasayı gündeme getirmesi gözlerin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a çevrilmesine neden oldu. Aslında yasa yürürlükte ama uygulanmadığına dair pek çok kanıt da mevcut. Bunlardan sadece biri 21 Ekim 2022’de katledilen Hülya Şellavcı katliamı. Hakkında tazyik hapsi istenmesine rağmen hapis kararı verilmeyen, uzaklaştırma kararı olmasına rağmen işyerine gidebilen boşanma aşamasındaki fail erkek Kaffar Yeğin Hülya’yı katletti. Kadınların katledilmesinden, korunmamasından en yüksek derecedeki sorumlu Aile Bakanlığı’dır. Ancak uygulanmadığı halde yine de "Kaldırılması tartışmaya dahi açılamaz" şeklinde tepki gösteren bakan Deryan Yanık da Yeni Akit’in hedefinden kaçamadı. Yeni Akit 13 Mart tarihli haberinde bakanın sözlerini “Aile Bakanı Yanık aileyi parçalayan 6284'ü savundu!” şeklindeki başlıkla servis etti.
 
Yasanın pazarlık konusu olması kadınların haklarına yönelik bir saldırıyken AKP’li kadınların yasayı temkinli bir şekilde de olsa savunması tehdit ve tacizlere de maruz kalmalarına neden oldu. “6284 sayılı yasa kırmızı çizgimizdir” diyen AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’in yaptığı açıklamada tehditlerin hedefi olduğunu söylerken aslında geri adım atarak yasanın tartışılabilir olduğunu da söyledi. Özlem Zengin yasa gündeme gelirken kadınların sözüne yer verilmediğine de vurguda bulundu. 
 
 
 

Etiketler:

Okumadan geçme!