Şubat ayı şiddet çetelesi: 10 kadın katledildi, 10 şüpheli ölüm

  • 09:04 6 Mart 2023
  • Şiddet Çetelesi
Yeşim Oruç
 
HABER MERKEZİ - Ajansımızın derlediği verilere göre Şubat ayında 10 kadın, 2 çocuk katledildi, 10 kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.
 
Kurdistan ve Türkiye’de şiddet artarken, basında yer alan veriler, tablonun oldukça küçük bir kısmını yansıtıyor. 6 Şubat’ta meydana gelen deprem ile de bu görünen kısmı daha az gündeme geldi. Kadın örgütleri, artan şiddeti iktidarın eril söylemleriyle bağlantılı görürken, yaşanan şiddet vakaları bu tespiti doğrular nitelikte. Şiddetin ardından yargının uyguladığı cezasızlık ve indirimler de her türlü şiddetin ve katletmenin önünü açıyor.
 
Ajansımızın Şubat ayı şiddet çetelesine göre 10 kadın, 2 çocuk katledildi, 10 kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. 3 kadın katledilme girişimine uğradı.
 
Failler yine en yakınlar
 
Kadınlardan 3’ü boşandığı, 2’si evli olduğu, 1’i babası, 1’i kardeşi, 1’i arkadaşı olan erkek tarafından katledildi. 2 kadının failinin yakınlık derecesi bilinmezken, yine faillerden biri boşanma aşamasındayken kadını katletti, bir diğeri hakkında da uzaklaştırma kararı bulunuyordu.
 
İllere göre dağılım
 
Kadın katliamlarının illere göre dağılımı ise şöyle: İstanbul 2, Adana 1, Aydın 1, Manisa 1, Samsun 1, Antalya 1, Kocaeli 1, Ankara 1, Konya 1.
 
Kadın katliamı
 
* Adana’nın Çukurova ilçesinde Mehmet Dopoğlu isimli erkek, kızı Zülfiye Dopoğlu ve nişanlısı Abdülsamet Kocaman’ı ateşli silahla katletti.
 
* Aydın’ın Didim ilçesinde Celal Taşkıran, 32 yıl önce boşandığı Yeter Zorba’yı kesici aletle katletti.
 
* İstanbul’un Ataşehir ilçesinde Leyla Seyidova bulunduğu evde katledildi.
 
* Manisa’nın Soma ilçesinde Emre Sürün, boşandığı Bahar Kırbaş’ı kesici aletle katletti.
 
* Samsun’un Çarşamba ilçesinde Erdemir E.S. isimli erkek ablası Zeliha Nur Sürmüş’ü ve arkadaşı Akın Toraman’ı ateşli silahla katletti.
 
* Antalya’nın Kepez ilçesinde hakkında uzaklaştırma kararı olan Erkan Onur Eldemir, boşandığı Ayşegül Şimşek’i kesici aletle katletti.
 
* Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde Erdem Kale isimli erkek, arkadaşı Cansu Güneş’i ateşli silah kullanarak katletti.
 
* Ankara’da Barbaros Ulusoy isimli erkek boşanma aşamasında olduğu Filiz Ulusoy’u, kardeşi Ediz Ulusoy’u ve kendi çocuğu ile Ediz’in bir çocuğunu ateşli silah kullanarak katletti.
 
* İstanbul’un Çekmeköy ilçesinde Volkan Yüksekova isimli erkek, evli olduğu Gülistan Yüksekova’yı kesici aletle katletti, annesi Ülkiye Yüksekova’yı katletme girişiminde bulundu.
 
* Konya’nın Ereğli ilçesinde kimliği tespit edilemeyen bir kadın katledilmiş ve beden bütünlüğü bozulmuş halde bulundu.
 
Şüpheli kadın ölümleri
 
* Muğla’nın Yatağan ilçesinde Figen Çoban (40) evinde şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmiş olarak bulundu. Figen’in evli olduğu Mehmet Çoban (44) ve onun kardeşi Süleyman Çoban gözaltına alınarak mahkemeye sevk edildi. Mehmet ve Süleyman çıkarıldıkları mahkemece yurt dışına çıkış yasağı konularak adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
 
* Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde Ayşe Uysal, yaşadığı binanın girişinde şüpheli şekilde yaşamını yitirmiş halde bulundu.
 
* Antalya’nın Kepez ilçesinde bir gecekonduda bilinmeyen bir nedenle çıkan yangında Berna Shermetova ile Muharrem Barış şüpheli şekilde yaşamlarını yitirdi.
 
* Sakarya’nın Geyve ilçesindeki anneannesine ziyarete giden İrem Öksüzali, şüpeli şekilde rahatsızlanarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.
 
* İzmir'in Çiğli ilçesine bağlı Güzeltepe Mahallesi'ndeki dağlık alanda Emine Metin adlı kadın, ateşli silah ile şüpheli şekilde yaşamını yitirmiş halde bulundu.
 
* Bir süreliğine Almanya’dan Ordu’nun Ünye ilçesine gelen Aysel Egin isimli kadın, yaşadığı evde şüpheli şekilde hayatını kaybetmiş halde bulundu.
 
* Şirnex’in Hezex (İdil) ilçesine bağlı Zergûze Xwar köyünde yaşayan Ayşe Ekti (46), evinde şüpheli şekilde yaşamını yitirmiş halde bulundu.
 
* Samsun'un İlkadım ilçesi sahil yolunda denizde bir kadın cenazesi bulundu. Yapılan incelemede cenazenin Ayten Erişi isimli kadına ait olduğu belirlendi. 
 
* Samsun'un Tekkeköy ilçesi Altınkaya Mahallesi'nde Şahsene Çaylayık isimli kadın şüpheli şekilde düşerek geçirdiği beyin kanaması sonucu yaşamını yitirdi.
 
* Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde Hamide Salt Coşkun şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.
 
Katletme girişimi
 
* İstanbul’un Küçükçekmece ilçesinde bir kadın, aylar boyunca ısrarlı takip, tehdit ve tacizlerine maruz kaldığı eski erkek arkadaşı Muhammed Can Kardan tarafından kimyasal madde ve ateşli silah ile katledilmeye çalışıldı.
 
* Hatay'da Savaş Altun isimli erkek, boşandığı Alev Altun’u işkence ederek katletmeye çalıştı.
 
* İstanbul’un Çekmeköy ilçesinde Volkan Yüksekova isimli erkek annesi Ülkiye Yüksekova’yı katletme girişiminde bulundu.
 
Çocuk katliamı
 
* Ankara’da Barbaros Ulusoy isimli erkek kendi çocuğunu ve boşanma aşamasında olduğu Filiz Ulusoy’un kardeşi Ediz Ulusoy’un bir çocuğunu katletti.
 
Eril yargı
 
* Wan’ın İpekyolu ilçesinde 15 Mayıs 2022 tarihinde evli olduğu Suna Pek’i katleden Yunus Pek’in Van 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın karar duruşmasında mahkeme heyeti faile “iyi hal” indirimi uygulayarak 20 yıl hapis cezası verdi.
 
* Muğla’nın Yatağan ilçesinde Figen Çoban (40) evinde şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmiş olarak bulundu. Figen’in evli olduğu Mehmet Çoban (44) ve onun kardeşi Süleyman Çoban gözaltına alınarak mahkemeye sevk edildi. Şüpheliler, çıkarıldıkları mahkemece yurt dışına çıkış yasağı konularak adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
 
Deprem engeli
 
Öte yandan her ay bir kısmı da olsa basına yansıyan şiddet verileri, bu ay 6 Şubat’ta Mereş merkezli meydana gelen depremin ağır yıkımı nedeniyle basında yer almadı. Bu nedenle çetelemizde yer alan veriler en düşük rakamları ifade etmektedir.