‘Onların zulmünden büyüğüz’

  • 09:07 18 Şubat 2023
  • Güncel
 
 
Medya Üren
 
AMED - Fırat Bölgesi Şehit Aileleri Kurumu Eşbaşkanı Ayşe Efendi, yaşanan depreme rağmen Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarını sürdürdüğünü ancak ne olursa olsun kazanamayacağını söyledi. Ayşe, “Bizler onlardan, onların zulümlerinden, vicdansızlıklarından daha büyüğüz. Biz onların bize yönelik saldırılarından daha büyüğüz” mesajı verdi.
 
Mereş’te 6 Şubat’ta yaşanan depremler 11 il, birçok ilçe ve köyün yanı sıra Suriye’yi de etkileyerek birçok can kaybına neden oldu. Depremden dolayı yaşanan ağır bilançoya rağmen Türkiye Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarını da aralıksız bir şekilde sürdürüyor. En son Kobanê ve Til Rifat’a yönelik saldırılarda birçok insan katledildi. 
 
Türkiye’nin gerçekleştirdiği saldırılara ilişkin Fırat Bölgesi Şehit Aileleri Kurumu Eşbaşkanı Ayşe Efendi değerlendirmelerde bulundu. 
 
‘Halkımızın yanındayız’
 
Yaşanan depremin, yüzyılın en kötü felaketlerinden biri olduğunu kaydeden Ayşe, “Böyle günlerde birlik olmalıyız ve birbirimize yardım etmeliyiz. Rojava’ya yönelik saldırıda tüm Kürtler birlik oldu ve kazanımlarını birlikte korudu. Şimdi de aynı şekilde biz de Kuzey’deki halkımızın yanındayız” dedi. 
 
‘Bu bilanço kader değil’
 
Yardımların engellenmesine değinen Ayşe şunları dile getirdi: “Hitler gibi, DAİŞ emiri gibi biri var. Engellemek ve parçalamak için her şeyi yapıyor, her yöntemi kullanıyor. Acımızı, üzüntümüzü paylaşmamamız için de her şeyi yapıyorlar. Sınırları kapattılar ve imkan yok. Kobanê, Rojava tamamıyla işgalcilerin ablukasında. Bu depremi de siyasetin malzemesi yaptılar.  Binlerce kişi yaşamını yitirdi, binlercesi yaralandı. Hala enkazlarda insanlar var. Her yerde çocukların iniltisi var. Böylesi bir durumda Kürt, Türk, Arap ve diğer halklar arasında fark yok. Ancak böyle bir durumda bile insanlar arasında ayrımcılık yapıyorlar. İspanya’dan Kuzey’e yardım için giden ekiptekiler gittikten sonra duruma ilişkin konuştu. Irkçılık, işgal zihniyetleri her koşulda kendini dışa vuruyor. Bunun çok örneğini gördük hala daha da görüyoruz. Deprem doğal bir olay. Ancak ortaya çıkan bilançonun ağırlaşması devletin eliyle oldu. Yürütülen siyasetin sonucu bu açıkça görülüyor. Bu bilanço kader değil. Bizler bu politikalara karşı Kuzey halkımızın yanındayız.” 
 
‘Esas amaçları değişmiyor’
 
“Kuzey ve Doğu Suriye’yi etkileyen deprem on binlerce insanın yaşamını yitirmesine neden oldu” diyen Ayşe şöyle devam etti: “Tüm bu yaşananlara rağmen Türk devleti işgal saldırılarından vazgeçmedi. Deprem sonrası hava saldırılarını sürdürdü. Hala daha Kürtlerin kazanımları ve canlarını hedef alıyor. Burada depremin yanında çocuklarımızı katlediyorlar. Son zamanlarda bileşenlerimizden önde gelen isimler katledildi.  Hala daha Kürtleri yok etmek ve kazanımlarını ortadan kaldırmaya dönük arayışları sürüyor.  Böylesi bir depremde bile esas siyasetleri, amaçları değişmiyor.” 
 
‘Biz onların zulmünden büyüğüz’
 
Türkiye’nin saldırılarına rağmen bölgede dayanışma halinde olduklarına işaret eden Ayşe, “Türkiye de, onların öncüleri Osmanlılar da aynı zihniyetle yaklaştı ve bu kültürlerini sürdürüyorlar. Ne Saddam ne de Hitler böyle yaptı. Hiçbir iktidar Tayyip Erdoğan gibi düşmanlık yapmadı. Bu kadar şeye rağmen amaçlarından vazgeçmiyorlar. Ancak biz de bugün her şeye rağmen seferberlik halindeyiz. Birbirimize destek olmalıyız. Birlik olabilmeliyiz. Acılarımızın rengi aynı. Bizler onlardan, onların zulümlerinden, vicdansızlıklarından daha büyüğüz. Biz onların bize yönelik saldırılarından daha büyüğüz” ifadelerini kullandı. Deprem bölgesine yönelik yardımlara da dikkat çeken Ayşe, “Onlarca devletten yardım gitti. Uçaklarıyla, insanlarıyla yardım için gittiler. Ancak bunda da bir ayrımcılık var. Yardımlar Türkiye’nin askeri güçlerinin denetiminde yapılıyor. Türk devleti bu yardımları kendi siyasetine alet ediyor. Gelen yardımları da askeri gücü için kullanacak. Tüm yaşananlara rağmen bize saldırmaları bunu açıkça gösteriyor. Bu planlanıyor” ifadelerini kullandı. 
 
‘Bizi yenemezler’
 
“Ne olursa olsun Kürtler kendini bilmeli ve egemenlere karşı tutumları net olmalı” diyen Ayşe son olarak şunları belirtti: “İktidarın kalması hepimizin kaderi olur. Şerefli ve namuslu bir Kürt Erdoğan ve onun iktidarına karşı sesini çıkarmalı. Deprem de olsa, saldırıları da olsa, tecrit de olsa onlar bizi yenemeyecek. Amaçlarına ulaşamayacaklar.”
 

Etiketler:

Okumadan geçme!