Kuzey ve Doğu Suriye’de İranlı kadınlarla dayanışma eylemi

  • 19:35 27 Eylül 2022
  • Güncel
 
 
 
HABER MERKEZİ - Kuzey ve Doğu Suriye’nin farklı bölgelerinde alanlara çıkan kadınlar, Rojhilat ve İran’daki kadın isyanını selamladı.
 
İran’da rejim güçleri tarafından işkence edilerek katledilen Jîna Mahsa Amînî için Rojhilat ve İran’da direniş sürüyor. Kadınlar öncülüğünde başlayan ve dünyaya yayılan isyan ile dayanışma eylemleri de gerçekleştiriliyor. İranlı kadınlarla dayanışmak amacıyla Kuzey ve Doğu Suriye’de yapılan eylemler bugün de sürdü.
 
Hol
 
Kongra Star, Hol Kampı’nda yaptığı açıklamada Jîna’nın katledilmesini  kınadı ve uluslararası kuruluşlara, kadına yönelik şiddeti sona erdirme çağrısı yaptı. Kongra Star üyesi Bedriye Hisên tarafından Kongra Star binası önünde okunan açıklamada Jîna’nın failinin, katledilmesini destekleyen ve sessiz kalan bütün güçler olduğu vurgulandı. Açıklamada şunlar kaydedildi: "Başörtüsü takmayan kadınlar din gerekçesiyle öldürülüyor. Sorun başörtüsünde değil onların zihniyetindedir. Bu suçlarla geçmişe gitmek ve kendi isteklerine göre radikal İslam'ı uygulamak istiyorlar."
 
Açıklamada amacın, İran’daki kadınlarla dayanışmak olduğu belirtilirken, tüm dünya kadınları özgürleşene kadar savaşma sözü verildi.
 
Til Temir
 
Hesekê Kantonu’na bağlı Til Temir ilçesindeki Belde Dörtyolu’nda Jîna’nın katledilmesine karşı eylem düzenlendi. Eyleme Til Temir'den onlarca kadın, sivil toplum kuruluşu üyeleri katıldı. İran rejiminin Rojhilat ve İran'da kadınlara yönelik eylemlerini kınamak için çok sayıda kadın başörtülerini yaktı ve "Hepimiz Jîna Amînî’yiz" yazılı pankartlar taşıdı. Burada konuşan Kongra Star Til Temir Koordinasyonu üyesi Zîlan Îsmaîl, İran’ın Kürt halkına ve Kürt kadınlarına yönelik saldırılarını kınadı. Zîlan, Kuzey ve Doğu Suriyeli kadınların Rojhilat ve İran’daki kadınların isyanına destek verdiğinin altını çizerek, "Şiddete uğrayan tüm kadınları kurtarmak için mücadelemize devam edeceğiz, özgürlük ve demokrasi fikrini dünyaya yaymak için bundan sonra da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
 
Qamişlo
 
Qamişlo İlçe Meclisi de sivil kurum ve Kongra Star üyelerinin katılımıyla Jîna’nın katledilmesini kınamak için açıklama yaptı. Açıklama Qamişlo İlçe Meclisi Eşbaşkan Yardımcısı Xurfran Kewkeb tarafından okundu. Kadınlara yönelik tüm saldırılara karşı olduklarını belirten Xurfran, “Dünyadaki tüm kadınlara yönelik her türlü ahlak dışı saldırıya sessiz kalmayacağız” dedi. Erkek egemen sisteme karşı mücadelenin güçlendirilmesi çağrısında bulunan Xurfran, "Büyük Önder Abdullah Öcalan sayesinde kadınlar haklarını tanıdı ve hakları için mücadele ediyor" şeklinde konuştu.
 
Kobanê
 
Kobanê’de ise, Din Kurumu Kadın Bürosu binası önünde yapılan açıklama büro yönetici üyesi Leyla Îsmaîl tarafından okundu. Açıklamada, kadınlara yönelik saldırılar kınanarak, uluslararası güçler, Birleşmiş Milletler ve insan hakları örgütleri, Kürt kadınlara yönelik eylemlere karşı durmaya ve faillerden hesap sormaya çağrıldı.
 
Eyn Îsa
 
Eyn Îsa’daki kadınlar, Kongra Star binası önünde açıklama yaparak molla rejimini protesto etti. Açıklama Kongra Star Yürütme üyesi Elhan Hemê tarafından okundu. Jîna’nın katledilmesinin kınandığı açıklamada, “bu suçun ataerkil zihniyete karşı mücadele eden tüm savaşçı kadınlara karşı işlendiğine” dikkat çekildi. Açıklamada, mücadelenin güçlendirilmesi ve baskıya karşı kadın isyanına destek verilmesi çağrısı yapıldı.
 
Dêrazor
 
Dêrazor’un Sebaa Kilo Bölgesi’ndeki Kadın Komitesi’nin aynı amaçla yaptığı açıklamada Dêrazor Sivil Meclis Eşbaşkan Yardımcısı Şehnaz El Hefel konuştu. Kadınların tüm dünyada karşı karşıya kaldığı ataerkil zihniyete karşı İran’dan bir devrim başlattığını söyleyen Şehnaz, şunları dile getirdi: “Uluslararası hukuk İran rejiminin suçunu reddediyor, ayrıca örf ve adetlerimiz ile İslam dini de bunu kabul etmiyor. Kuzey ve Doğu Suriye’deki Dêrazor kadınları adına bu insanlık dışı politikalara karşı duruyoruz. Önder Öcalan’ın kadınlar için açtığı özgürlük yolunu takip ediyoruz. Jîna Amînî’nin şehadetiyle direneceğiz ve Türk devletine ait SİHA’ların bombalaması sonucu şehit düşen Raniya Etaa, Zozan Zêdan, Dîlan Îzedîn, Diyana Elo ve Silava Remedan’ın ruhuyla direneceğiz ve direnmeye devam edeceğiz.”