HEDEP MYK yarın toplanıyor

  • 16:32 2 Aralık 2023
  • Siyaset
 
ANKARA - HEDEP’in yarın gerçekleşecek MYK toplantısında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın değiştirilmesini istediği parti kısaltması ile yerel seçimlerde batı kentlerinde aday çıkarılıp çıkarılmayacağı gibi kritik konular tartışılacak.
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) yarın toplanacak. Eş Genel Başkanlar Tülay Hatimoğulları ile Tuncer Bakırhan başkanlığında HDP Genel Merkezi’nde toplanacak MYK’nin gündeminde önemli başlıklar var.
 
Toplantıda ele alınacak konu başlıklarından biri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2003 yılında kapatılan HADEP’i çağrıştırdığı gerekçesiyle partinin kısaltması olan HEDEP’in değiştirilmesi yönündeki istemi. HEDEP Sözcüsü Ayşegül Doğan, daha önce partilerine yönelik yeni bir “yargı kıskacına alma girişimi” olarak tanımladığı bu duruma ilişkin, itiraz etmeye hazırlansalar da yerel seçimler öncesi risk almamak için HEDEP kısaltmasını değiştireceklerini açıklamıştı.
 
Somut adım parti hukukçuları ile görüşüldükten sonra atılacak
 
Toplanacak MYK’de kısaltmayı değiştirmek ya da Yargıtay'a itiraz etme seçenekleri masaya yatırılacak. Bununla birlikte parti kaynaklarından edinilen bilgilere göre, bu konudaki somut adımı ise HEDEP, hukukçuları ile yapılacak toplantıdan sonra atacak. Yine bölgede ve dünyada yaşanan siyasal, sosyal ve ekonomik gelişmelerin ele alınacağı MYK’de yerel seçimlerde nasıl bir yol izleneceğini de tartışılacak. 
 
Anket ve araştırmalar masaya yatırılacak
 
Bu konuda partinin Seçim Koordinasyonu tarafından bir sunum yapılmasının yanı sıra Kurdistan ve Türkiye kentlerinde yaptırılan anket ve araştırmalar masaya yatırılacak. 
 
Parti örgütlerinin raporları incelenecek
 
Bunlarla birlikte il ve ilçe yönetimlerinden gelen raporlar da incelenecek. Ulaşan raporlar ve halk toplantılarından çıkan sonuçlar ışığında Türkiye kentlerinde aday çıkarıp çıkarmama meselesi masada etraflıca tartışılacak.