Kadın tutsakların maruz kaldığı ihlaller Meclis’e taşındı

  • 12:13 11 Haziran 2024
  • Siyaset
 
 
ANKARA- DEM Parti milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde yaşanan sorun ve hak ihlallerine ilişkin Adalet Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Wan Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde yaşanan kötü muamele ve hak İhlallerine ilişkin  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Gülcan, önergede “Cezaevlerinde süregelen benzer sorunlar ve talepler, şartların iyileşmesi için herhangi bir adım atılmadığını ve sorunların kronikleştiğini göstermektedir. Bu süreçte kadın mahpuslara yönelik uygulamalar ile hak ihlalleri de sıklıkla gündeme gelmektedir. Özellikle Bakırköy Kadın Cezaevi’ne yönelik şikâyetlerin yoğunlaşmasına rağmen ısrarla iyileştirici adımlar atılmamaktadır” dedi. 
 
Ailelerin yanında oturdukları için disiplin cezası
 
Kadın tutsaklara sistematik olarak disiplin cezalarının verildiğini,  tutsakların aileleri ile gerçekleştirdikleri açık görüşlerde mahpuslara ailelerinin yanında oturdukları ve diğer ailelere selam verdikleri gerekçesiyle disiplin cezaları verildiği belirtilen önergede, Kürtçe mektupların uzun süre bekletildiği, tedavi haklarının engellendiği, yemeklerin yetersizliği dolayısıyla kantinden alışveriş yapmak zorunda kaldıkları ve aramalara erkek askerlerin katıldığı belirtildi. 
Önergede Bakana şu sorular yöneltildi:
 
* “Cezaevleri hakkında hazırlanan 2023 yılı hak ihlalleri raporunda Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda yaşandığı belirtilen sorun ve hak ihlallerinden haberdar mısınız?
 
*Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumuyla ilgili olarak önergenin gerekçesinde belirtilen sorun ve hak ihlallerine ilişkin bir inceleme başlatılmış mıdır? Söz konusu iddialar araştırılacak mıdır?
 
*Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda yaşandığı belirtilen sorun ve hak ihlalleri devam etmekte midir? Önerge tarihine kadar herhangi bir adım atılmış mıdır?
 
*Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda mahpusların yaşanan sorunlara ilişkin idare ile görüşme talepleri neden reddedilmektedir? Sorunlarla ilgili yapılan itirazlara disiplin cezaları verildiği doğru mudur?
 
*Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu kantininden alınmış kâğıt makası, tığ, radyo vb. eşyalara el konulup mahpuslara neden disiplin cezaları verilmektedir?
 
*Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda bulunan mahpuslara gönderilen Kürtçe kitapların verilmediği, Kürtçe mektupların ise çok geç verildiği doğru mudur? Kurumda bir Kürtçe kitap-yayın yasağı var mıdır?
 
*Mahpusların hastalıkları nedeniyle revire çıkmak istediklerinde bu taleplerinin karşılık bulmadığı, düzenli tedavi olması gereken hasta mahpusların hastaneye sevklerinin çoğunlukla yapılmadığı doğru mudur?
 
*Aramalara erkek askerlerin katıldığı, mahpusların buna itiraz ettiği ancak bu şekilde talimat geldiğinin söylendiği doğru mudur? Bu uygulamaya son verilecek midir?
 
*Koğuşlarda fare ve böceklerin olmasına rağmen ilaçlama yapılmadığı doğru mudur?
 
*Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda hak ihlalleri, kötü muamele ile işkencenin önüne geçilmesi amacıyla ne tür yaptırım ve tedbirler alınmaktadır?