Adliyelerde en az 6 dava

  • 09:13 27 Kasım 2022
  • Hukuk
 
HABER MERKEZİ - Kürdistan ve Türkiye’de kadınlar en az 6 davanın takipçisi olacak.
 
Kadınların, yaşamlarına yönelen her türlü şiddete karşı mücadelesini yükselttiği bugünlerde, şiddet de sürüyor. Yargının da kararları ile beslediği şiddete karşı adliyeleri de direniş alanına çeviren kadınlar, 28 Kasım-2 Aralık haftasında yine çok sayıda davayı izleyecek.
 
Adliye ajandamıza göre bu hafta görülecek bazı davalar şöyle: 
 
29 Kasım: Anayasanın yasama dokunulmazlığını düzenleyen 83'üncü maddesinde 2016'da yapılan geçici değişiklikle Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılarak yargılanmasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) verdiği ihlal kararına karşın, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş'ın yargılanmaya devam edildiği davanın duruşması Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.
 
29 Kasım: Açık tanık Kezban Kuday’ın verdiği ifadelerle hakkında dava açılan HDP Gençlik Meclisi üyesi Esengül Kılınç’ın yargılandığı davanın 2’nci duruşması Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.
 
30 Kasım: Şirnex’in Qileban (Uludere) ilçesinde bir çocuğa tecavüz eden ve aralarında AKP’li Uzungeçit Belde Belediyesi Başkanı Cemil Yıldız’ın korucu koruması Cengiz Aydemir'in de olduğu 3 kişinin yargılandığı davanın 2’nci duruşması görülecek.
 
30 Kasım: Şirnex’in Darahênê beldesinde çocuğa tecavüz eden 2 korucu ile fuhşa sürükleyen üvey annesinin yargılandığı davanın 2’nci duruşması Şırnak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 
 
30 Kasım: Şirnex’in Basa (Güçlükonak) ilçesinde çocuğa cinsel tacizde bulunan ancak adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Ahmet A.’nın yargılandığı davanın 2’nci duruşması görülecek.
 
1 Aralık: Gezi protestoları sırasında 8 Temmuz 2013 tarihinde Taksim Dayanışma üyesi Cansu Yapıcı ve Ayşe Mücella Yapıcı’ya gözaltında çıplak arama yapan polisler Songül Ekin Kılıç, Levent Mustafaoğlu ve Canan Bolat’ın yargılandığı davanın 5’inci duruşması Çağlayan’da  İstanbul 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 

Etiketler:

Okumadan geçme!