Maltepe'de 1 Mayıs: Birleşerek hesap soracağız

  • 13:17 1 Mayıs 2023
  • Emek/Ekonomi
 

İSTANBUL - “Emek bizim gelecek bizim” şiarlarıyla Maltepe Meydanı'nda düzenlenen 1 Mayıs mitingine işçiler, emekçiler, gençler, kadınlar ve anneler tüm öfkeleriyle alanı doldurdu. Alandaki onbinler, iktidarı 14 Mayıs'ta göndereceklerine dair kararlılıklarını dile getirdi. 

İstanbul’da 1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü’ne ilişkin Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) öncülüğünde emek ve demokrasi güçleri ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti) de desteğiyle binlerce kişi Maltepe Miting Alanı’na giriş yaptı. “Emek Bizim Gelecek Bizim” şiarıyla düzenlenen mitingde işçi ve emekçiler başta olmak üzere kadınlar, gençler ve her renkten halklar, DİSK, KESK, TMMOB, TDB ve TTB’nin “Emek Bizim Gelecek Bizim” pankartı ile başlattığı yürüyüşte taleplerinin yer aldığı pankartlarla kortejler halinde Marmaray İdealtepe durağından miting alanına yürüdü.

Miting tecride, 14 Mayıs seçimlerine, Mereş merkezli depremlere, sömürüye, işsizliğe, yoksulluğa ve kadın katliamlarına dair sloganlar atan binlerin halayları, zılgıtları ve tüm coşkusuyla başladı.
 
 
Mesaj net: İktidarı göndereceğiz!
 
Kentin dört bir yanından gruplar ve kortejler halinde toplanma alanına akın eden işçi ve emekçiler, 1 Mayıs marşını hep bir ağızdan seslendirdi. İdealtepe’de bir araya gelen binlerce kişi şarkılar, zılgıtlar ve alkışlar eşliğinde uzun süre tüm coşkularıyla halay çekti. İşçi ve emekçiler başta olmak üzere her kesimin mesajı ise netti: 14 Mayıs’ta AKP-MHP iktidarını halkların birlikte mücadelesi ile göndereceğiz.
 
‘Jin jiyan azadî sloganıyla girdiler’
 
Öte yandan binler, Mereş merkezli gerçekleşen ve 11 kenti etkileyen depremlerde iktidarın ihmalkarlığı nedeniyle yaşamını yitiren depremzedeler için de sık sık sloganlar atarak hesap soracaklarını vurguladı. Yine 14 Mayıs seçimlerinde AKP-MHP iktidarını göndermekte kararlı olduklarının mesajını veren binler, halklar için inşa edilecek olan sömürüsüz yeni yaşam için mücadelelerini sürdüreceklerini haykırdı. Ortak mücadele vurgusunun öne çıktığı pankartları taşıyan emekçiler, kortejler halinde yürüyüşe geçti. İki koldan yapılan yürüyüşün en önünde DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB’nin “Emek Bizim Gelecek Bizim” yazılı pankartı yer aldı. Yürüyüşe Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da katıldı. Pervin, beyaz tülbentleri ve ulusal kıyafetleri ile buluşma noktasına gelen İstanbul Barış Anneleri İnsiyatifi ile birlikte Yeşil Sol Parti’nin “Yeşil Sol Parti” yazılı pankartı ve “Jin jiyan azadî” sloganı eşliğinde Maltepe Meydanı’na giriş yaptı.
 
 
PKK Lideri selamlandı
 
Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi de derneklerine dönük Amed merkezli gerçekleşen gözaltı operasyonuna dikkat çekerek, “Tutuklanan arkadaşlarımız serbest bırakılsın / Savunma susturulamaz ÖHD susturulamaz” pankartı ile alana yürüdü. ÖHD’li avukatlar 24 yıldır İmralı Cezaevi’nde ağırlaştırılmış tecrit altında tutulan ve 25 aydır hiçbir haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan ve tecrit altındaki tüm tutsaklar için attıkları “İçeride dışarıda tecridi parçala” sloganıyla alana girdi. Öte yandan gençler de hep bir ağızdan PKK Lideri’ni selamlayarak, “Dişe diş kana kan seninleyiz Öcalan” sloganı attı.
 
Öfke sloganlara yansıdı
 
Yürüyüş boyunca kitle AKP-MHP iktidarına karşı öfkesini, “İçeride dışarıda tecridi parçala”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “Sefalete teslim olmayacağız”  sloganlarıyla haykırdı. 
  
Gazeteler alana alınmadı!
 
Maltepe Meydanı’na varan kitle, iki farklı arama noktasından geçti. Arama noktalarında binlerce kişi tek tek üstleri aranarak alana alındı. Polisler, Yeni Yaşam ve Oksijen gazetelerini ise herhangi bir gerekçe göstermeden alana almadı.
 
Tutsak gazetecilere selam gönderildi
 
Tutsak bulunan gazetecilere de selam gönderen kitle, “Özgür Basın onurumuzdur” sloganı ile alkış tuttu. Türkiye’nin Güney Kurdistan’da sürdürdüğü saldırıları da protesto eden binler, “Savaşa hayır barış hemen şimdi” sloganı attı. Savaşa karşı çözümün PKK Lideri’nin fiziki özgürlüğünden geçtiğini vurgulayan kitle, “Be Serok Jiyan na be” sloganı ile Abdullah Öcalan’ı selamlamayı sürdürdü. 
 
Kadınlar barikatı aştı 
 
Öte yandan birçok kadının alana girişi polisler tarafından engellenmeye çalışıldı. Ancak polis engelini tanımayan kadınlar, “Kadınlara değil katillere barikat” sloganı ile barikatları ezip alana girdi.
 
Abdullah Öcalan sloganları dinmiyor!
 
Yeşil Sol Parti’liler de cezaevlerindeki tutsakları selamlayan “Siyasi tutsaklar onurumuzdur” sloganıyla alanda yerini aldı. Alandaki binler hız kesmeden PKK Lideri’ni selamlamaya devam etti. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) korteji ise alanda attığı, “Selam selam İmralı’ya bin selam” sloganıyla Abdullah Öcalan’a selam gönderdi.
 
 
On binler sel olup taştı
 
Tüm coşku ve sloganlarıyla alana akmaya devam binler, öfke ve isyanlarını haykırmak için büyük bir heyecanla alanı hınca hınç doldurdu. Binler kısa süre içerisinde on binlere ulaşırken, alanda da görkemli bir görüntü oluştu. Ulusal kıyafetiyle gelen bir anne de, “Jin im Kurd im li virim” sloganı atarak alana girdi. Ardından kitle hep bir ağızdan “Çav bella” şarkısını söyledi.
 
Gözaltı yapan polisler yuhalandı
 
Alana girişlerin sürdüğü mitingde polisler, Kaldıraç üyelerinin açtıkları pankartta demir çubuk olduğu gerekçesiyle miting alanına almak istemedi. Polisler, 4 kaldıraç üyesini ters kelepçe ile gözaltına aldı. Bu esnada kitle gözaltılara tepki göstererek, "Baskılar bizi yıldıramaz", "Kahrolsun faşizm" sloganıyla atarak polisi yuhaladı.  Polisler ayrıca arama noktasında 4 kişiyi daha darp ederek gözaltına aldı.
 
 
Saygı duruşu ile başladı
 
Program, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşu esnasında, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Yaşasın 1 Mayıs, bijî Yek Gûlan” sloganı atıldı. Ardından Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçıları ve 1 Mayıs İşçi Korosu sahne alarak Kurmancî, İspanyol ve Türkçe “Enternasyonal Marşı”nı seslendirdi.  Daha sonra yazar, tiyatro ve sinema oyuncusu Orhan Alkaya, “1 Mayıs Andı”nı okudu. Bu sırada on binler de Orhan’ı tekrarlayarak alkış ve sloganlar eşliğinde büyük bir coşku yansıttı.
 
Miting alanına girişler sürerken, program konuşmalar ile devam ediyor.